UEFA 2020: Európa-bajnokság a korona árnyékában

Sport 2021.05.06. frissítve Gosztola Ágnes
Fotó: UEFA

Tavaly számtalan rendezvényt mondtak le vagy halasztottak el 2021-re, és ez alól a sportesemények sem kivételek. A tervek szerint a labdarúgó Európa-bajnokságot végül megtartják, azonban a mikéntet illetően még vannak nyitott kérdések. 

2020-as EB 2021-ben

Az idei bajnokság a pandémiától eltekintve is különleges: most először nem lesz konkrét házigazdája az eseménynek. Az UEFA még 2012-ben állt elő az ötlettel, hogy egy rendező ország helyett Európa-szerte rendeznék meg a mérkőzéseket 12-13 városban összesen. 

A helyszínekre városok pályázhattak, és két csomag közül választhattak. Az alapcsomag 3 csoportmérkőzést és egy nyolcad- vagy negyeddöntőt, a döntő csomag pedig az elődöntőket és a döntő szervezésének lehetőségét foglalja magában. Előbbire 19, utóbbira 2 pályázat érkezett. A döntő szervezésének jogát végül London nyerte, az esemény a Wembley Stadionban kap majd helyet. Az angol főváros mellett eredetileg még 12 másik város kapott lehetőséget EB meccsek rendezésére. Brüsszel még a vírus megjelenése előtt elvesztette a házigazdaság jogát, mert a stadion, ahol a meccseket tartották volna, nem készült el időben.

Hozni kellett a számokat

Még egy évvel tovább nem halaszthatták a bajnokságot, az UEFA mindenképpen meg akarta tartani idén. Nem volt elég az, ha egy város csak zárt kapuk mögötti mérkőzéseket vállalt volna, a rendezés feltétele volt, a stadionok teljes befogadóképességük legalább 20-25%-át megnyitják a nézők előtt. 

Emiatt az elvárás miatt két város is elesett a rendezés jogától, az egyik közülük a spanyolországi Bilbao. Baszkföld az egyik koronavírus által leginkább sújtott térség, a szervezők nem mertek kockáztatni egy esetleges utolsó pillanatos lemondást a járványhelyzet miatt. Bilbaot végül Sevilla helyettesíti majd, ami miatt a baszkföldi város perrel fenyegeti az UEFA-t, mivel úgy érzik, a meccsek áthelyezésével rontották a jó hírüket. 

Dublin is a koronavírus miatt esett el a rendezés jogától. Az ír főváros ugyan pont az ellenkezője Bilbaonak: Írország európai viszonylatban is alacsony fertőzésszámmal bír, viszont más helyekkel ellentétben ők mindenképpen nagyon lassú nyitásban gondolkodnak. Ebbe pedig nem férne bele egy EB-meccs sem, még ha csak takaréklángon is. Az eredetileg ott tartott mérkőzéseket átszervezték Szentpétervárra.

A rendezők jelentős része csak a minimális elvárásokat teljesíti, a döntőnek otthont adó Wembley Stadion például csak 25%-on üzemel majd. Bár a szervezők bíznak abban, hogy a járványhelyzet lehetővé teszi több néző befogadását is. Hasonlóan gondolkodik Amszterdam, Bukarest, Koppenhága és Glasgow is. 

Keleten semmit nem bíznak a véletlenre: Baku és Szentpétervár – amelyek a csoportköröknek és negyeddöntőknek is helyet adnak – egyből 50%-os telítettséget vállalt. Budapest az egyetlen, aki jelezte: a Puskás Aréna több mint 67 000 székét egytől egyig fel szeretné tölteni, minek nyomatékosítására a hazai korlátozások rohamléptekben történő feloldását egybe kötötték a fogadható nézői számok leadásának határidejével. 

Szabályozási kérdések

A nagyobb sportesemények elengedhetetlen része, hogy a szurkolók a nemzet sportolóit, a válogatottakat kísérik, és a helyszínen bíztatják őket. Most viszont ezt az érvényben lévő korlátozások szinte ellehetetlenítik. Ahol ez megoldható volt, úgy a tornán szereplő válogatottak otthon is pályára lépnek, azonban ez nem biztosítható minden alkalommal. Egyelőre csak Azerbajdzsán, Oroszország és Magyarország jelezte, hogy terveznek felmentést a karantén alól, az utóbbi biztosra mondta, hogy a meccsre érkezőket nem terheli karantén-kötelezettség. Itthon jelen állás szerint a stadionba történő belépés feltétele negatív PCR-teszt, oltási igazolvány vagy igazolás, hogy a szurkoló 6 hónapon belül átesett a betegségen. 

Problémás kérdés volt, hogy 18 év alattiak látogathatják-e a meccseket, és ha igen, milyen szabályokkal. Az előre megváltott jegyeket április 22-ig lehetett visszaváltani, pontos információ a fiatalkorúakról pedig csak ezután érkezett. A hivatalos álláspont szerint a 18 év alattiak védettségi igazolvány nélkül is részt vehetnek majd a Puskás Arénában rendezett mérkőzéseken.

Megéri kockáztatni?

A tavalyi halasztás után idén már nem volt opció az esemény további halogatása vagy teljes lemondása. Az sem volt megoldás, hogy zárt kapuk mögött menjek a meccsek, ahogy az fentebb is látszik. Az UEFA több projektje is támaszkodik a nagyobb tornák bevételeire, a kisebb bevétel is inkább megéri, mint a teljes kiesés. Az, hogy a kis nyereségért megéri-e ennyi embert egyszerre összezárni, pontosan nem lehet megjósolni. Ebből majd csak a tanulságot tudjuk levonni.