Szakkollégiumok – „Future Perfect”, Interjú Csanády Anna Dorottyával
BME körkép
Ebben az évben sorra bemutattuk a BME szakkollégiumait. Sorozatunk zárásaként ismerjétek meg az Építész Szakkollégiumot! Kicsit kilóg a sorból, mivel nem csak építész hallgatók alkotják és projektjeik sem csak és kizárólag építészetre korlátozódnak. Mottójuk, hogy igenis meg kell ismerni a világot, ehhez pedig nyitottságra és sokrétű projektekre van szükség. Ezekről és a nyári kollégiumi működésről beszélgettem Csanády Anna Dorottyával, a szakkoli vezetőjével.
Az interjú egyeztetése közben említetted, hogy éppen tábort szervezel, emiatt nem érsz rá mindig. Tudnál erről a táborról mesélni kicsit?
Persze. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy nálunk nem egyéni projektek vannak, mindent közösen szervezünk. Ennek a tábornak is négy főszervezője van, de a szakkollégiumból majdnem mindenki részt vesz benne. Összművészeti alkotótábor lesz Dunaújvárosban. A szakkolinak a tábor szervezés profilja, két éve indult, mert a koronavírus következtében nem tudtak felvételi tábort tartani a szakkoliba, ami miatt lecsökkent a tagok száma. Nehéz volt megszervezniük, hogyan lehet online tartani a kapcsolatot, így az akkori tagok kitalálták a nyári tábor ötletét. Az elsőt Balatonaligán tartották nagy sikerrel, ami után sokan szerettek volna csatlakozni a szakkolihoz. Emiatt tavaly Pilisborosjenőn tartottunk egy hasonló összművészeti alkotótábort, a mostani pedig Dunaújvárosban lesz. Ezeknek mindig van egy központi témája. A két évvel ezelőtti a Club Aliga pártüdülő volt, mert az akörül zajlott vita a lebontását és a strand bezárását illetően kellően fontosnak és inspirálónak tűnt. Ez a huzavona olyan érdekes kérdéseket vetett fel, amikről lehetett beszélgetni. Tavaly a műemlékvédelmet választottuk, mert aktuálisan megint központi kérdéssé vált az építészeti közegekben. Emiatt is tartottuk a tábort Pilisborosjenőn, mert ott van az egri vár másolata, ahol a filmet forgatták. Így a filmes életről is gondolkoztunk, valamint arról, hogy egy vármásolat romja mennyire lehet műemlék vagy sem. Az idei tábornak a jövő lesz a témája.
A tábor neve Future Perfect, ami egy igeidő az angolban, de a mi felfogásunkban a tökéletes jövőt is jelenti.
Mit takar, hogy összművészeti a tábor?
A mi szakkollégiumunknak fontos gondolata vagy mondanivalója, hogy ne csak építészekről és ne csak építészekkel gondolkozzunk együtt, hanem különböző társszakmákkal is. Így a táborban lesznek építészek és így „építős” workshop-ok, amikor fizikailag megépítünk valamit, de ugyanúgy lesznek tájépítészek, szociológusok, és más elméleti szakos hallgatók is. Tavaly például színművészek is voltak. Emiatt hívjuk összművészetinek, mivel nem csak építészeti alkotótábor, hanem valóban összművészeti, vagyis bárki jöhet. Örülünk, ha különböző szakterületekről is jönnek a táborba résztvevőnek vagy workshop-ot tartani.
Ahogy említetted, maga a szakkoli is követi ezt az elvet. Mennyire sokrétű ez a szerteágazás?
Eléggé. Alapvetően nálunk az van, hogy az aktuálisan aktív tagok döntik el, mivel foglalkozunk. Úgy is mondhatnám, hogy a tagok határozzák meg egy adott generáció érdeklődési körét. Most a szakkoliban például nem csak építész hallgatók vannak. Ez pár éve kezdődött, mert az akkori tagok szerettek volna nyitottabbak lenni és több mindennel foglalkozni. Most már 4-5 tagunk is van, akik nem építészetet tanulnak. Nyilván érdekli őket az építészet is, de mivel mi sem csak építészettel foglalkozunk, ezért könnyen be tudnak illeszkedni. A sokrétűséget úgy is próbáljuk gyakorolni, hogy a fizikai feladatok mellett hangsúlyt fektetünk az elméleti háttérre is, ahol egy-egy témát más szakmákkal közelítünk meg.
A legtöbb szakkollégium projekt alapon működik, ez rátok is jellemző?
Igen, nálunk is projektek vannak, de igyekszünk egész éven át húzódó kurzusokat is csinálni. Volt például olvasó kurzusunk, aminek rendszeres időpontjai voltak, körülbelül két hetente. Ez előre fel volt építve, tudtuk előre, hogy miket fogunk olvasni. A filmklub is hasonlóan működött. Viszont jellemzőbb a projekt alapú működés. Egy jó példa a közelmúltból, hogy építettünk egy rovarszállót itt a Gellért-téren. Jött egy kerületi csoport felől megkeresés, hogy kivágtak a Bartókon platánokat betegségük miatt, viszont meghatározó jelképei voltak az útnak és a kerületnek egyaránt, ezért szerették volna, a még használható faanyagot valahogy visszaforgatni a kerületnek. Megkerestek három művészeti csoportot, amiből az egyik a szakkoli volt, hogy volna-e kedvünk valamilyen módon újra hasznossá tenni ezeket a platánokat. Tudtuk, hogy ennek a projektnek van egy kifutási ideje, és a projekt végén workshop-ot kellett tartanunk a Gellért-téren. A kitalálástól a megvalósításig nagyjából három hónap telt el, ami alatt többször is konzultáltunk a kerülettel, majd az eleven tavasz programsorozat keretében megvalósult a rovarszálló a Gellért Szállóval szemben. Alapvetően így működünk, megadott határidőkkel.
Személy szerint volt kedvenc projekted?
Azt hiszem, igen. Van egy alkotótábor Kővágóörsön, ahová a kezdetek óta minden nyáron megy a szakkoli. Részben volt építészhallgatók csinálják. Tavaly nyáron egy ötletpályázatot hirdettek, amire a szakkoliból egy nagyjából tizenöt fős csapattal pályáztunk és többedmagunkkal, de mi is nyertünk. Így megépíthettük a tervünket. Már mindannyian többször jártunk ott, szorosan kötődünk a helyhez, így jól jött, hogy ismerjük. Egy kertibútort építettünk, méghozzá egy nagyon hosszú piros „asztalt”. Tudni kell, hogy ez egy régi parasztház, aminek elég hosszú udvara van. Erre készült a bútor, ami néhol valóban egy asztal, de magába foglal egy biciklitárolót, padokat és egy átjárót is. Közösen találtuk ki és közösen is építettük meg. Nagyon jó projekt volt.
Mennyien vagytok a szakkollégiumban?
54 aktív tagunk van.
Ezt mennyire érzed soknak vagy akár kevésnek? Mennyire mozgatható ennyi ember?
Most lettünk ilyen sokan tavasszal, mivel most volt a felvételi táborunk. Egy kicsit még új a helyzet. Tanuljuk, ennyi embert, hogyan lehet összetartani. Ez a létszám már nagyobb, mint egy baráti társaság. Van egy műtermünk a Kende utcában, ott tudunk találkozni. Ebben szerintem különleges, mivel mi nem élünk együtt, nem egy adott kollégiumban lakunk közösen, a műterem jó tér arra, hogy összegyűljünk, gyűléseket tartsunk, együtt dolgozzunk viszont pont most kezdjük érezni, hogy 54 embernek talán már egy kicsit kicsi.
Körülbelül hány csoportra osztjátok szét az embereket a projekteknél?
Ezt a rendszert még mi is tanuljuk. Általában úgy van, hogyha jön egy projekt, akkor közösen egy gyűlésen megbeszéljük, kinek lenne kedve hozzá, valaki fölkarolja, akit nagyon érdekel a téma, ő lesz a projekt vezetője, a többiek pedig szabadon társulhatnak, vagy eleve belülről jön az ötlet és akkor az ötletgazdához lehet csatlakozni. Nincs állandó létszám. Attól is függ, milyen időszakban jön a projekt megkeresés vagy ötlet. Van, amiben részt vesznek harmincan, például az összművészeti tábor szervezésében elég sokan segítenek, mert sok a feladat, de van olyan projekt is, amiben öten vannak. A létszám tehát projekttől és időponttól függ.
Mióta vagy tagja az Építész Szakkolinak?
2020 ősze óta, azaz másfél éve.
Mi vonzott abban, hogy vezetői szerepet vállalj?
Őszinte leszek, nem könnyű bárkit is rávenni, hogy vezessen egy szakkollégiumot, mert nagyon sok idő és energia. Amikor szóba jöttem, akkor azért vállaltam el, mert hajtott a belső motiváció és nagyon szeretem a közösséget, valamint azt, amit a szakkoli csinál, amilyen szerepet betölt az egyetemen belül és az építész társadalomban. Szívesen vagyok az élén, de alapvetően igyekszünk minél horizontálisabban működni, ami persze ekkorra létszámnál már nem olyan egyszerű. Könnyebbség volt, hogy tudtam, ha elvállalom a vezetői szerepet, nem leszek egyedül. Cserháti Dániellel és Bánszegi Bíborkával van egy elnökségi csapatunk. Papíron egy elnök és két alelnök van, de mindenben közösen döntünk. Mindenkinek ugyanannyi beleszólása van mindenbe, így ezek inkább csak titulusok.
Hogyan lehet összeegyeztetni a tanulást a szakkolival?
Nehezen. De szerintem mindenki azért csinálja a szakkollégiumot, mert őszintén szereti és valami pluszra vágyik az egyetemen túl. Úgy lehet összeegyeztetni, ha tényleg lelkesen csinálja az ember. Az egyetemmel viszont szintén haladni kell, hiszen az kötelesség.
A korábban említett táboron kívül, működik nyáron a szakkoli?
Nyáron nagyon sok programot csinálunk, úgyhogy működünk, igen. Az éves szintű működésünk (évközben minden héten vannak gyűléseink) nincsen, de a nyár általában végig be van táblázva. Szoktunk menni tanulmányutakra külföldre és belföldre, ezeket nyáron tudjuk megtenni. Illetve fesztiválokon is megjelenik a szakkoli, amiken bútorokat, pihenőket és hasonló dolgokat építünk, a Bánki tó fesztiválon például idén már harmadik alkalommal jelenik meg a szakkolinak valamilyen alkotása. Valamint nem csak a saját alkotótáborunkban veszünk részt, hanem egyéb táborokban is. Fontos tudni, hogy a szakkollégium tagja egy nemzetközi szervezetnek, aminek a neve EASA (European Architecture Students’ Assembly). Ők is minden évben csinálnak egy nagy alkotótábort, amin szintén, amikor csak tudunk, ott vagyunk. Idén is megyünk többen Romániába, ahol ebben az évben tartják az EASA-t.
Mik a jövőbeli tervei a szakkollégiumnak?
Terveink között szerepel megtanulni, hogyan lehet ezt az 54 embert jól megtartani és ekkora létszám mellett is horizontálisan működni, valamint szeretnénk a belsős kommunikációban fejlődni. Sokszor van, hogy valakinek nagyon sok a dolga, más viszont esetleg kevesebbet dolgozik, annak ellenére, hogy vállalna még feladatokat. Nem olyan régen emiatt egy új platformra álltunk át. Eddig mindent Messengeren intéztünk, de most már Slack-en beszélgetünk.
Személyesen milyen terveid vannak a csapaton belül?
A személyes tervem is, hogy akiket idén felvettünk, megtalálják a helyüket a szakkoliban. Szeretném, ha azt kapnák, amit elképzeltek és ami miatt jelentkeztek. Jó lenne, ha a következő generáció, aki utánunk jön, szintén lelkesen vinné tovább a szakkollégiumot.
Mikor lehet hozzátok jelentkezni és kiket vártok?
Felvételi tábor folyamán keresztül lehet hozzánk jelentkezni. Legutóbb tavasszal volt. Alapvetően évente szervezünk ilyet, így nagy valószínűséggel jövő tavasszal lesz a következő. De ezt a lehetőséget mindig hirdetjük a felületeinken, mivel nincs fix időpont. Minden olyan egyetemi hallgatót várunk, akit valamilyen szinten érdekel az építészet, ám emellett társadalmi kérdésekkel is szívesen foglalkozik. A szakkoliban az építészet művészi és technikai, valamint társadalmi, politikai és kulturális aspektusaival is foglalkozunk.