A divatban is uralkodott – II. Erzsébet királynő gardróbja

Magazin 2022.10.01. Kiss Johanna

Idén, szeptember 8-án hunyta le szemeit a leghosszabb ideig trónon lévő brit uralkodó, aki a világtörténelem és kultúra alaprészévé vált az évtizedek során. Most körbejártuk a királynő stílusörökségét és az a mögött meghúzódó, rejtett kommunikációs törekvéseket.

Hogy mit fejezhet ki az öltözködés? Az önazonosság reprezentálása mellett a korszellem, az adott gazdasági helyzet, az egyén társadalmi pozíciója és még megannyi más tényező jelzője lehet. II. Erzsébet királynőre gondolva a stabilitás, időtálló elegancia, a hűség és visszafogottság jelenik meg szemeink előtt, amit mesterfokon tudott közvetíteni a megjelenésével (és életével is). Titkának alapja ügyes angol tervezőkben – Sir Norman Hartnell és Hardy Amies -, valamint a kiegészítők és a ruhaanyagok tudatos választásában rejlett.

Esszenciális elemek

A gardrób talán legikonikusabb darabja a kalap. Habár a kalapviselés már a hatvanas évek végétől kikopott a divat forgószelében, a királynő meseszép és különleges kalapjai a korona kifejezőiként is szolgáltak. Egyes források szerint több ezer kalapot rejtettek palotája falai.

Anyagok közül a gyapjúszövet és a jellegzetes kosztümszövetek mellett a kötöttárura szavazott, a hozzá tartozó jellegzetes minta pedig, nem meglepő módon, a skót kocka volt.

A fentiekből következik, hogy szerette a jól bevált darabokat és a kiszámítható megjelenést. Csak Hermés sálakat viselt, táskáit pedig kizárólag visszafogott színekben, a Launer cégtől szerezte be. Lábbeli tekintetében a cipellőket sem bízta a véletlenre: kényelmes, nem túl magas körömcipőit olyan luxusmárkák készítették, mint a Rayne, a Anello&Davide és a Stuart Weitzmann. 

Királyi hagyomány: gyöngyékszerek minden mennyiségben! Viktória királynő vezette be és VI. György király folytatta azt a különleges hagyományt, hogy minden évben minden lány gyermekének és unokájának adott egy gyöngyszemet születésnapján, hogy 18 éves korukra egy teljes gyöngysoruk legyen majd. Erzsébet leggyakrabban rövid, háromsoros igazgyöngy láncot viselt, vállán bross tűvel kiegészítve.

Ha fontos diplomáciai esemény volt napirenden, az uralkodó család tagjai különleges gonddal válogatták ki megjelenésük darabjait, hiszen a vendégeik/vendéglátóik iránti tiszteletet igyekeztek kifejezni, egy-egy kiegészítővel, kitűzővel, vagy fejfedővel. II. Erzsébet Magyarországra tett látogatásán kucsmára hasonlító kalappal kedveskedett az ország felé.

Különleges módon egyetlen szoknyája sem ért térde fölé, mert bölcs módon tartott az erős széllökésekből adódó kínos helyzetektől… További érdekesség, hogy minden szettjéhez tartozott egy ahhoz passzoló esernyő, ugyanolyan árnyalatban! A brit földek klímáját elnézve igen praktikus gondolat, nemde? 

 

Az előző évezred viharos évtizedeit is megélő II. Erzsébet királynő elvesztésével lezárult egy történelmi korszak és bennünk is felsejlett saját múlandóságunk gondolata. Egész személyével a hagyományos értékeket, kötelességteljesítést és biztonságot sugározta, melyből egyre kevesebb él tovább világunkban.