Tovább folytatódik a Partnerségben az Iparral program a Műegyetemen

BME körkép 2022.10.08. Sájerman Klára
Idén immár hatodik alkalommal nyílik lehetőség hallgatók számára  a “Partnerségben az Iparral” (PARIPA) ösztöndíjprogram keretein belül különböző kutatás-fejlesztési projektekben való részvételre.

 

Mi is az a PARIPA és miért is érdemes ennek a programnak részévé válni? Hallgatóként versenyképes és világszínvonalú kutatás-fejlesztési problémákban szerezhetnek jártasságot a jelentkezők, valamint megismerhetik a gyakorlati munkához szükséges ismereteken túlmutató üzleti, pénzügyi és jogi-szabályozásokat is. Nem utolsó sorban növelhetik a versenyképességüket a jövőbeli álláskereséshez. Természetesen a cégek is jól járnak, hiszen motivált, lelkes, a tudásukat fejleszteni kívánó hallgatókkal dolgozhatnak együtt, akik már tanulmányaik során belelátnak az ipari problémákba. A Tanszékek szintén profitálhatnak belőle, hiszen az oktatók ipari tapasztalatokkal gazdagodnak.

A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékének vállalati partnerekkel közösen alapított ösztöndíjprogramja idén immáron hatodik alkalommal indul el, Simon Vilmos a tanszék docensének, a program igazgatójának irányítása alatt. A tanszék kezdeményezésére idén 14 K+F projektet indítottak el, amelyekben a hallgatók az adott oktató, valamint a résztvevő cég felügyelete mellett, a már említett ismereteket szerezhetik meg. A témák közül fontos kiemelni a kibervédelmet valamint a mesterséges intelligenciát, amelyek az utóbbi időben világszerte a kutatások élvonalába kerültek. 

Szeptember elején került megrendezésre a PARIPA Open Day, amely keretein belül a partnercégek,- melyek száma idén kilencre nőtt,- személyesen is megjelentek, valamint standokkal várták az érdeklődőket. A cégek bemutatkozása mellett sor került a projekt témák ismertetésére, valamint tanszéki mentorok választ adtak a felmerülő kérdésekre. 

Az ösztöndíjprogram 3 féléves időtartamából az első félév a hallgatók elmélyedését segíti az adott problémában, a második szakaszban elérik első eredményeiket majd a program zárásaként összegzik és prezentálják azokat. A második két félév alatt a hallgatók ösztöndíjban is részesülnek. 

A diákok önéletrajz és motivációs levél benyújtása útján jelentkezhetnek a preferált projektek megjelölésével. Lehetőség van a projekteket párban vagy egyéniben is vállalni az adott témától függően. 

A résztvevők számára, a szakmai fejlődésen túl, lehetőség nyílik ÖNKÉP Műhely foglalkozásokon részt venni, amelyek célja a partnercégek számára is vonzó képességek fejlesztése, mint például a kreativitás, az együttműködés vagy a stratégiai gondolkodás. Emellett a program fontos céljának tekinti a résztvevő hallgatókat közösséggé szervezni egy PARIPA Alumni csoport keretein belül.

Tehát a PARIPA nem más, mint: fejlődés, kihívás, tapasztalat, kreativitás, együttműködés, ipar.