Innováció multikulturálisan – MIT REAP

BME körkép 2023.02.18. Mészáros Gabriella
Beválasztották Magyarországot az MIT tekintélyes hírrel rendelkező projektjébe, mely komoly előrelépést ígér itthon és határainkon túl egyaránt.

 

A Massachusetts Institute of Technology 2012 óta működő globális kezdeményezése a REAP. A mozaikszó jelentése regionális vállalkozásgyorsító program (Regional Entrepreneurship Acceleration Program). A híres amerikai felsőoktatási intézmény Menedzsment Tanszéke indította ezt a kezdeményezést, mellyel bármely kontinensről csatlakozható csapatok számára nyújtanak lehetőséget az egyetemmel való közös munkára.

Az elnyert lehetőség két esztendőre szól, amelyre évente legfeljebb nyolc partnerrégiót fogadnak be. Egy tipikus MIT REAP vidék lakossága 1-10 millióig terjed. Minden közreműködő térség kiállít egy csoportot, amely 5-8 erősen motivált és befolyásos, hazai tagból áll, és egy regionális csapatbajnok vezeti őket. A közös folyamathoz mindenkinek folyékonyan kell tudnia beszélni angolul. A meghívott szereplők, akik mind multidiszciplináris tudással rendelkeznek, megoszthatják egymással tapasztalataikat.

 

Négy cselekvésalapú tanulási ciklust foglal magában a megbízásos időszak. Az egyes periódusokat 6-9 havonta szervezik meg, melyek során rendkívül interaktív workshopok és négy műhelymunka zajlik le. Az utóbbi tevékenység három napos, előadásokból és megbeszélésekből, esettanulmány-elemzésből, csoportmunka-jelentésekből, cselekvési fázisokra való felkészülésből áll. Három workshopnak az MIT, egynek pedig egy kiválasztott partnerrégió ad otthont. Az akciófázisok az értekezletek közötti aktív időszakok, amelyek alatt a szakemberek hazatérnek, hogy elmélyíthessék tudásukat, széles hálózaton keresztül érvényesíthessék a feltételezéseket, kimutatásokat, és új irányelveket hajthassanak végre.

A résztvevők a fejlődésvezérelt vállalkozói ökoszisztémákat erősíthetik otthoni pályán az MIT kimutatásai szerinti, gyakorlati megközelítések segítségével. Ezen kezdeményezések kidolgozása és végrehajtása már számos esetben segített, melyek hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez, a munkahelyteremtéshez és a társadalmi fejlődéshez. 

 

A 2022-23-i évfolyamba került be Magyarország, Kansas City, Des Moines, Omaha, St. Louis, Dominikai Köztársaság, brazil Piauí és Nyugat-Ausztrália társaságával együtt. A társulásoktól mindenhonnan képviselteti magát az ökoszisztéma öt kiemelt ága: kormányzat, nagyvállalatok, tudomány körök, kockázati tőkések, vállalkozók.

A hazai céges és intézményes közreműködők között található a Magyar Nemzeti Bank, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, Oncompass Medicine Hungary Kft., 77 Elektronika Kft., a4iG Nyrt. és a Design Terminal.

A Műegyetemet Dr. Szalay Zsolt, a Gépjárműtechnológia Tanszék tanszékvezetője, valamint Dr. Nemeslaki András, a Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszék tanszékvezetője képviseli az akadémiai szektorban.

“Egy rázós évtizedben kell elérnünk a fenntartható gazdasági felzárkózást. A siker kulcsa a tudás, a tőke és az új technológiák összekovácsolása lesz.” – hangsúlyozta Virág Barnabás a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. “Külön-külön, elszórva rengeteg innovációs potenciál van a magyar gazdaságban, célunk olyan platformok, jó gyakorlatok kialakítása, ahol az összekapcsolódó tudás nemzetgazdasági szinten is jelentős növekedési többletet generál.”