Egyetem a kerületben, kerület az egyetemben
BME körkép
A BME és a XI. kerület Önkormányzata között új együttműködési megállapodás jött létre február 28-án, melynek segítségével tovább ápolhatják szimbiotikus kapcsolatukat.
A Műegyetem elfoglalja Újbuda domináns részét. Nem lenne ugyanaz a Duna-part képe, ha kiradíroznánk a Gellért-hegy mellől a főépületet, vagy a Petőfi híd budai hídfője mellől az R, esetleg az E épületet. A műgyetemi polgárok jelentős részét képezik a főváros vérkeringésének, de ugyanúgy fontos a helyi lakosoknak az intézmény parkja, légköre, de akár presztízse is.
Czigány Tibor rektor és Verseghi Nagy Miklós kancellár képviselte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, Dr. László Imre polgármester az Önkormányzatot.
A keddi napon tartott találkozón Czigány Tibor hangsúlyozta, hogy
„akár a kampusz-kertbe, akár eseményeinkre bevonzzuk a kerületi polgárokat és kölcsönösen támogatjuk egymás szakmai kezdeményezéseit az önkormányzattal.”
A két intézmény már számos program létrejöttén dolgozik együtt, ez nem az első közös munka. Mit is takar pontosan ez az együttműködés?
Kiterjedhet a kutatások, pályázatok, felmérések készítésére, tudományos, kulturális, közművelődési és közösségi események megszületésére is. Barabás Richárd kultúráért felelős alpolgármester, a megindulás szakmai vezetője megosztotta, közös munka indult az Insert programmal, hogy a körzet lakói hozzájárulhassanak a felsőoktatási intézet életéhez. Kinyílhat az egyetem a kerület felé, és a lakók is jobban beláthatnak a BME körforgásába, ezáltal nem csak sok kocka épületből fog már állni a tanszékekből álló épületek együttese.
Az Adaptér a saját leírása szerint egy élő, városi laboratórium, ahol a tudás és az érdeklődők találkozhatnak egymással. A BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékének szervezésében történő konferencia, a Kultúra a digitális forradalom idején is itt folyik majd le.
Az oktatók és hallgatók már a 2022-es tavaszi kurzus keretében közreműködhettek Újbuda kulturális programjaiban, és a Bartók Béla Boulevard egyesület rendezvényeiben. Fiáth Henrietta és Dr. Hamp Gábor álmodták meg ezt a tantárgyat, Interdiszciplináris projektmunka a Bartókon: 240 év tradíció és innováció a BME-n néven. Bárki felvehette az órát, amelynek során Budapest összetettségét tárták fel társadalomtudományi szempontból. A résztvevők a főváros rendszerét és a XXI. század adta kihívásait vitatták meg, figyelembe véve az urbanisztikai, turisztikai, önkormányzati, pszichológiai, illetve szociológiai nézőpontokat.
„Fontosnak tartjuk, hogy legyenek ilyen szabvál kurzusok a hallgatók számára, ahol csinálhatnak „valami mást”. Másrészről ez nekünk oktatóknak is egy olyan terep és helyzet, amikor valami frissel és aktuálissal foglalkozhatunk”
– mondta Fiáth Henrietta.
Ez a megegyezés friss lendületet nyújt a környék jövőjének, a közös munkának. László Imre polgármester megjegyezte, hogy egyetemünk
„az ország vezető felsőoktatási intézményeként az önkormányzat természetes szövetségese. Számos területen tudjuk egymás kulturális, közösségépítő és nemzetközi törekvéseit támogatni, ezeket foglalja keretbe a ma aláírt megállapodás.”