Introvertáltak előnyben

Technika 2023.05.02. Kiss Johanna, László-Kun Gábor
A házhoz rendelés modern korunk vívmánya, amit évek óta már nem csak a Magyar Posta elégít ki számunkra. A koronavírus világjárványa háttérbe szorította a személyes átvételt a boltokban és alaposan felpörgötte a házhoz vagy majdnem házhoz szállítás iparágát. A csomagautomatákkal pedig egy egészen új világ jött el, hiszen nem is kell térben és időben ott lennünk a rendelés érkezésekor, ráadásul több szolgáltató közül is válogathatunk. Hol tart itthon ma ez a piac?

 

Ami szüleink, nagyszüleink idején a telefonfülke volt, az mára a csomagautomata lett. Gombamód szaporodnak ugyanis ezek a köztéri alkalmatosságok, szó szerint színesítve az utcaképet, mivel esetükben nem egy monopol szolgáltató alkotja a piacot, hanem napjainkban lassan már a tízhez közelít a választható opciók száma. Az első hazai automaták 2014-ben jelentek meg. A kezdeti három piaci szereplő közül mára a Magyar Posta mellett a Foxpost maradt aktív, utóbbi ugyanis felvásárolta a Webox-ot. A fejlődést számomra az mutatja a legjobban, hogy amikor a mostani otthonomba költöztem, akkor egyetlen automata sem volt a közelben, míg mára hat cég is szolgáltat tőlem sétatávolságra.

Az előnyök tekintetében az egyik legfontosabb, hogy a csomagpont egy valamelyest semleges helyszínt jelent, ahol nekünk nem kell jelen lennünk a csomag érkezésekor, hanem elég csak akkor megjelenni, amikort ráérünk. Ideális esetben ez történhet a nap során bármikor, mivel az automaták egy-egy kirívó esettől eltekintve bármikor szabadon hozzáférhetőek. Az átvételre általában néhány napnyi időnk van. Előny, hogy egyaránt megoldható az előre fizetés és az utánvét is, míg futároknál kérdéses a terminál megléte (vagy ha van, előfordulhat, hogy annyira merül, hogy csak lent az autónál lehet fizetni, ahogyan az velem megtörtént egyszer). 

Hátrány, ha nincs az adott szolgáltatónak automatája a szűkebb pátriánkban. Budapesten még csak-csak van esély valahol nem túl messze hozzájutni a hőn áhított pakkhoz, de kisebb településeken a rohamos növekedés ellenére is még vannak korlátok. Szintén kellemetlen, ha a csomag úgy érkezik meg, mint amit Ace Ventura rugdosott végig a kiszállítás útvonalán, hiszen nincs kinek élőben reklamálni. Csomagautomatába nem lehet akármekkora méretű csomagot kérni, van méretbeli megkötés, bár az igazán túlméretes szállítmányokat a hagyományos házhozszállítási módok esetén is alaposan megmérik és nem csak a mérlegen. Nem egyértelműen hátrány, de abból a szempontból is kötve van a kezünk, hogy egy adott üzletből mely szolgáltatókkal van módunk rendelni.

Lássuk, kik is a hazai piac főbb szereplői!

Foxpost

Észt együttműködésből indította el 2015-ben csomagautomata-rendszerét a Foxpost magyar startupként. A cég honlapja szerint ma 70 000 rekesz áll rendelkezésre országszerte 278 településen. A Foxpost eleve a csomagpontos szállításra alapozta a profilját, bár azóta bővítettek a portfólión és házhozszállítást is vállalnak.

MPL

Négyszáznál is több helyen található a Magyar Posta érdekeltségébe tartozó MPL masináiból. A cég nemrég gyújtotta be igazán a rakétákat, a darabszám növekedés elég szembeötlő mostanság. Jelentős versenyelőny, hogy a szigorúan vett csomagautomata definíción túl minden postahivatal „csomagpontként” is funkcionál. Az MPL hatalmas előnye, hogyha a kézbesítés valamiért sikertelen, akkor a csomagot automatikusan átviszik a vásárlóhoz közeli PostaPontra. Ami meg (elvileg) kisebb településeken is elérhető.

GLS

Sokféle helyszínen alakították ki a pontokat, általában forgalmas csomópontokon, benzinkutakon és boltokban is. Közel ezer helyszínen érhető el a GLS szolgáltatása. A GLS-nél előny, hogy náluk mindenhol lehet utánvétes csomagot feladni és utánvéttel fizetni, továbbá a csomagpontjaik több, mint felénél bankkártyás fizetésre is van lehetőség. A GLS-nél a csomagpontos szállításnál ugyanúgy 40 kg a súlyhatár, mint a házhozszállítás esetében, nem korlátozzák ezt a csomagpontos szállítás miatt. A csomag pedig a kiszállítást követően 5 napig átvehető.

DHL

A DHL ma a világ vezető logisztikai vállalata. 395 000 munkatársuk a világ több mint 220 országában érhető el. Ezek ismeretében természetes, hogy ők sem maradhattak ki a kiszállítás jelenkori forradalmából. Cikkünk írásakor a DHL 220 csomagautomatát tüntetett fel a saját automata kereső térképén hazánkban, így szépen lassan ők is törnek előre.

Packeta

A Packeta Hungary egy cseh anyavállalatú, logisztikai cégcsoport tagja, melyet 2015-ben alapítottak azzal a céllal, hogy megkönnyítsék a webshopoknak a rendelések kézbesítését vásárlóiknak. Érdekes különc a listánkon a Packeta, amely Bluetooth kapcsolatot használ a csomag átvételéhez, így az automatáiknak nem szükséges kijelzővel rendelkeznie. Magyarországon több mint 1300 található, cégcsoport szinten pedig több, mint 10 000 eszközük érhető el, így nemzetközi küldésre is van módunk, akár még az Egyesült Államokba is, de a környező országok túlnyomó többségébe biztosan.