Görögország nem tűri a menekülteket

Közélet 2023.06.29. Gosztola Ágnes

Civil szervezetek és jogvédők hosszú évek óta állítják, hogy a görög hatóságok embertelenül bánnak a menekültekkel, nem egyszer vizsgálat nélkül kitoloncolják őket. A kormány eddig tagadta a vádakat, mondván ők csak szigorúak, de igazságosak. Most viszont eljutott egy felvétel a The New York Times-hoz, ami egyértelműen alátámasztja a feltételezéseket.

Előzmények

A 2015-ös menekültválság nem csak a magyar köztudatban és politikai életben hagyott nyomot, hanem egész Európát átformálta. Az akkor Szíria, Irak és más közel-keleti, afrikai országokból érkező tömegek hatására a populista, már-már a szélsőjobb felé közelítő nézetek erősödtek, amik a helyiek haragjára építettek. Ugyan Görögországgal együtt az Európai Unió is szigorított bevándorlási szabályain, előbbi még tovább keményített ezen – civil szervezetek szerint a jogi határokat súrolva. Előbbi mellett Lengyelország, Olaszország és Litvánia is keményített törvényein, hogy megkönnyítse a bevándorlók visszaszorítását. Emellett azok is komoly büntetésre számíthatnak, akik segítik a menekülteket. 

A videó tartalma

A felvételt egy osztrák aktivista Fayad Mulla juttatta el a The New York Times-hoz, aki az elmúlt 2,5 évben azon dolgozott, hogy bizonyítsa Görögország túlkapásait a bevándorlókkal szemben. A videót aztán a Times szerkesztősége elemezte, és sikerült megtalálni az áldozatokat is. A felvételen egy fehér, jelzés nélküli furgon érkezett a tengerpartra, ahonnan maszkos emberek kísérték a csomagtartótól a stégig a bevándorlókat, ahol egy csónak várta őket. Ezzel szállították őket egy nagyobb hajóhoz, ami – mint később a vizsgálat során kiderült – nem adott magáról jeleket. A görög vizek határánál aztán átszállították a menekülteket egy motor nélküli kis csónakba, és magukra hagyták őket. 

A beszámolókból később kiderült, hogy a maszkos férfiak nem sokkal az országba érkezés után fogták el az illegális bevándorlókat. Csomagjaikat, pénzüket, telefonjaikat elvették, majd ezek után vitték őket a partra. Az érintettek között 6 hónapos csecsemő és több kiskorú is volt, a végrehajtók azonban mit sem törődtek ezzel és gondolkodás nélkül a napon hagyták őket a tenger közepén.

Nem egyedi esetről van szó

A török hatóságok szerint gyakran előfordul, hogy a görögök faxon értesítik őket a tengeren rekedt migránsokról a határ mentén. Így a törökökre hárul minden felelősség, és ők szállítják vissza az illegális bevándorlókat a számukra kijelölt menekült táborokba.

A görög kormány eközben azzal kampányol, hogy az elmúlt évek intézkedéseinek hála 90%-kal szorították vissza az illegális migrációt. Az intézkedésekkel, amik Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök elmondása szerint kemények ugyan, de igazságosak. A civil szervezetek és a megszólaltatott menekültek is máshogy látják ezt. Szerintük ugyanis a hatóságok korlátozzák a menekültjoghoz való hozzáférést, a legtöbb beadott kérelem, már amit be tudnak adni, elutasításra kerül. Nagyobb százalékban azonban el sem jutnak a kérelem benyújtásáig, a görögök ugyanis titkos, bíróságon kívüli kiutasítással távolítják el őket az országból. Ebben sokszor harmadik fél, afgánok, szírek és pakisztániak is segítenek, akik felrakják a menekülteket a Törökország felé tartó hajókra. 

A civil szervezetek nem a migráció visszaszorítását látják az intézkedésekben, hanem az elrettentést és az irányítási megszállottságot, ami mellett a kormány semmit nem fektet be az integrációba és a humánus menekült befogadásba. A fokozódó kizsákmányolás ellen az EU-tól várják a helyzet megreformálását, amire egyelőre nem került sor.