Fontos előrelépés az Alzheimer-kór előrejelzésében
Technika
Több magyar fejlesztés is része annak a kombinált vizsgálatnak, amellyel a klinikai tünetek megjelenése előtt már 10-15 évvel kimutatható az Alzheimer-kór – állítja a Pozitron Medical Diagnosztika Központ neurológusa. Sátori Mária szerint a vizsgálat során a plakkokat okozó, kóros fehérjéket egy egyszerű vérvétellel mutatják ki, míg eddig csak költséges vagy fájdalmas vizsgálatok (CT, MR, agyvízvizsgálat) voltak szükségesek. A kombinált vizsgálat másik elemét a PreDEM-teszt képezi, melyet egy decemberben zárult magyar projekt keretein belül fejlesztettek ki, összköltsége pedig 362,66 millió forint volt.
A neurológus szerint az 1 éves kognitív tesztek és speciális labortechnológiai eljárás kombinációjával a szűrővizsgálat során megállapítható, hogy milyen tendencia tapasztalható a betegség lefolyásában, és milyen kezelés vagy feladatgyakorlás szükséges annak lassításához. A főorvos úgy véli, hogy a betegség korai felismerése javítja a kezelések hatékonyságát, növeli az életminőséget, és nemzetgazdasági szinten is megtakarítást jelent az egészségügyi ellátó rendszer terheinek csökkentésével. A jelenleg elérhető vér- és genetikai vizsgálatok csak a hajlamot mutatják ki, míg az új vizsgálat segítségével az Alzheimer-kór jelenléte már 10-15 évvel a klinikai tünetek megjelenése előtt kimutatható – állítja Sátori Mária. Emellett hozzátette, hogy Magyarországon a nemzetközi adatokkal összhangban a 60 év felettiek mintegy 20 százaléka, a 70 év felettiek 30 százaléka, míg a 80 évnél idősebbeknek majdnem 50 százaléka érintett valamilyen demenciában, ezen belül a demensek 60 százaléka alzheimeres.
„Hosszú évekig tartó lappangás után jelennek meg az első tünetek, amikor rövid távú emlékezetzavar vagy tér- és időbeli tájékozódási nehézség lép fel. Ekkor már elindul a visszafordíthatatlan agyi leépülés folyamata, mely során a gondolkodási képesség fokozatosan romlik, mígnem a beteg már a mindennapi egyszerű feladatokat sem képes ellátni. Ennek hátterében az áll, hogy az agyban felhalmozódó kóros fehérjeszigetek (béta-amiloid nevű fehérjeplakkok) elpusztítják az idegsejteket és megrongálják az idegsejtek közötti szinaptikus kapcsolatokat”
– mondta Sátori Mária az Indexnek.
Kókay András, a Pozitron Medical Diagnosztika Központ ügyvezető igazgatója szerint a módszer klinikai alkalmazása már idén széles körben elérhetővé válhat, és a következő években többezres vizsgálati számmal számolnak. Európában jelenleg mintegy tízmillióan szenvednek demenciával vagy neurodegeneratív betegségekkel, ami húsz évvel ezelőtt kevesebb mint hatmillió volt. 2030-ra ez a szám várhatóan eléri a húszmilliót. Globálisan a betegek száma közelíti az ötvenmilliót, és 2050-re ez a szám csaknem háromszorosára nőhet a prognózisok szerint. 2018-ban a demencia kezelésének globális becsült költsége mintegy egymilliárd dollár volt, mely 2030-ra várhatóan megduplázódik, így a korai diagnózis jelentős megtakarítást eredményezhet globális szinten.