Árnyalatok és attitűdök: Van-e összefüggés a macskák szőrszíne és viselkedése között?

Technika 2024.05.06. Gyenes Gréta

A macskák: egyesek számára hűséges, szeretnivaló szőrmókok, mások számára pedig a lakberendezési tárgyak elpusztítói és a bútorok örökös dekorálói. A kérdés az, vajon e két merőben eltérő természet közötti különbség megnyilvánul-e a macskák bundájának színében is? Cikkünkben áttekintjük, milyen eredményekre jutottak eddig a tudósok, bemutatunk néhány érdekes összefüggést a különböző szőrszínek és a viselkedés között, feltárjuk azt, hogy az eltérő bundaszínű macskáknak jellemzően milyen a kapcsolata a gazdáikkal, illetve azt, hogy ezek az asszociált személyiségjegyek hogyan befolyásolják a macskák örökbefogadási arányát.

A macska bundájának színén alapuló személyiségjegyek

A Kruskal-Wallis teszt során a kutatók egy 7 pontos Likert skálát (a teljesen egyetértőtől a teljes mértékben elutasítóig terjedően) alkalmazva a résztvevőket arra kérték, hogy értékeljék, bizonyos tulajdonságok mennyire jelennek meg a macskájukban. Ezek a jellemvonások a következőek voltak: aktív, tartózkodó, bátor, nyugodt, barátságos, intoleráns, félénk, makacs, toleráns és tanítható. 

A fehér macskák rendkívül barátságosnak (5,2) és bátornak (5,3) bizonyultak, mivel a tartózkodóságuk csak 2,3. Emellett viszonylag nyugodtak is, az átlagos aktivitásuk pedig 4,8, ami segít abban, hogy könnyen alkalmazkodjanak környezetükhöz és az új helyzetekhez. A sárga vagy narancssárga macskák kiemelkedően barátságosak (5,2), társaságkedvelőek, nyugodtak (4,8) és bátrak (5,3). Az aktivitásuk átlaga 4,9, a tartózkodóságuk pedig mindössze 2,0. A szürke macskáknak magasabb a tartózkodóságuk (3,6), így rendkívül nyugodtak (5,1), ennek ellenére bátrak (5,4), így kedvesnek vagy társaságkedvelőnek is leírhatjuk őket. A fekete macskák kifejezetten barátságosak (5,2), ami azt jelenti, hogy könnyen kötődnek az emberekhez és más állatokhoz is. Valamivel tartózkodóbbak (3,3), mint például a sárga vagy narancssárga macskák, és kevésbé aktívak (4,4), tehát hajlamosak sokat pihenni és általában nyugodtak. Ugyanakkor a szürke macskákhoz képest kevésbé tartózkodóak. A két színű macskák hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a fekete macskák, azonban hozzájuk képest valamivel aktívabbak (4,9) és kevésbé tartózkodóak (3,2). Emellett rendkívül barátságosak (5,4) és könnyen alkalmazkodnak környezetükhöz (5,0). A három színű macskák kiemelkednek bátorságuk (5,1) és aktivitásuk (5,0) miatt, tartózkodóságuk pedig mérsékelt (2.8). Ezek a macskák hajlamosak a kalandozásra, ugyanakkor barátságosak (4,8) és könnyen alkalmazkodnak az új helyzetekhez (4,3).

Bár a Kruskal-Wallis teszt nem mutatott ki szignifikáns különbségeket a szőrszín alapján, a súlyozott adatok alapján látható, hogy bizonyos jellemzők eltérő mértékben jelennek meg a különböző fajtáknál. A legmagasabb Z-pontszámok a cirmos (1,78; 0,97) és a szürke macskák (1,30; 1,32; 1,77) esetében mutathatóak ki, míg a narancssárga (1,48; 1,14; 1,38) és a fehér macskákra kevésbé jellemzőek a vizsgált tulajdonságok. 

A különböző szőrszínű macskák kapcsolata gazdáikkal

A Kruskal-Wallis teszt alapján, illetve az eredmények felhasználásával készített Cat-owner Relationship Scale (CORS) leíró statisztikái és egyéni eloszlások ábrázolása alapján megállapítható, hogy a kutatásban résztvevők magas szintű interakciót és érzelmi kötődést tapasztaltak macskáikkal, miközben alacsonynak érzékelték az állat fenntartásának költségeit.

A macska-tulajdonos interakció tekintetében a legmagasabb értékkel a trikolor macskák rendelkeznek (27,7), míg a legalacsonyabb érték a fekete macskákhoz (16,6) kapcsolódik. Ez azt sugallja, hogy a három színű macskák tulajdonosai általában intenzívebben kapcsolódnak háziállatukhoz, míg a fekete macskák tulajdonosai esetében ez az interakció mérsékeltebb.

Az átlagos percepció szerinti érzelmi kötődés esetében a fehér macskák valamivel alacsonyabb értéket mutatnak (4,0), mint az átlagos CORS érték (4,1), míg a narancsszínű macskák (4,2) és a cirmos macskák (4,2) magasabb értékeket mutatnak. Ez azt sugallja, hogy a narancssárga színű és cirmos macskák tulajdonosai általában erősebb érzelmi kötődést tapasztalnak háziállatukhoz, míg a fehér macskák esetében ez a kötődés valamivel gyengébb lehet.

A macska-tulajdonosok által a házikedvenceikre fordított költségek tekintetében a fehér macskák (1.8) és a trikolor macskák (1.7) átlagosan alacsonyabb költségérzést váltanak ki a tulajdonosaikból, míg a narancsszínű macskák (1.9) és a szürke macskák (2.0) esetében ez az érték kicsivel magasabb. Ez arra utalhat, hogy a fehér és a három színű macskák tartása kevésbé költséges lehet, illetve, hogy a gazdák kevésbé érzik költségesnek a fenntartásukat.

Az átlagos CORS pontszámokban azonban nincs jelentős különbség a különböző macskafajták tekintetében. Általánosságban véve mindegyik esetében erős és pozitív kapcsolat jön létre a gazda és a macska között.

A szőrszínekhez asszociált személyiségek hatása az örökbefogadásra

Különböző szervezetek által végzett kutatások megvizsgálták a macskabunda színe és az örökbefogadási arányok közötti összefüggéseket, rávilágítva a létező preferenciákra és elfogultságokra:

Az American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) által végzett 2013-as tanulmány elemzés alá vetette a macskák örökbefogadási arányait a szőrszínekkel összefüggésben. Az eredmények azt mutatták, hogy a fekete macskákat kevésbé gyakran fogadják örökbe más színű macskákhoz képest. Ez a jelenség, amit “fekete macska elfogultságnak” neveznek, gyakran a fekete macskákat körülvevő babonákhoz társul. A fekete bundaszínt sűrűn összefüggésbe hozzák a barátságtalan jelzővel is. Mindennek tetejébe, a University of Florida tudósai arra a következtetésre jutottak, hogy a fekete színű macskák gyakrabban kerülnek vissza az örökbefogadóktól az állatmenhelyekre, mint mások.

A Kaliforniai Egyetem, a UC Berkeley 2015-ös kutatása azt találta, hogy bizonyos bundaszínekkel rendelkező macskákat gyakrabban fogadtak örökbe. Különösen a narancssárga macskák tekintetében mértek magasabb örökbefogadási arányokat. Egy másik 2018-as tanulmány szerint ennek az az oka, hogy az emberek gyakran társítanak olyan kedvezőbb tulajdonságokat a narancsszínű bundaszínhez, mint például a barátságosság és a nyugodt viselkedés. Másrészről, olyan kevésbé gyakori bundaszínekkel rendelkező macskáknál, mint például a szürke vagy a barna, tovább tarthat a megfelelő gazdi megtalálása, mert az ilyen szőrszínnel rendelkező macskákról néha tévesen asszociálnak az emberek szomorú vagy unalmas személyiségre.

A Petfinder, a vezető online háziállat örökbefogadási platform 2020-ban a menhelyek és mentőcsoportok hálózatában végzett elemzést a macskák bundaszínéhez kapcsolódó örökbefogadási arányokról. Az adatok azt mutatták, hogy a cirmos macskák, különleges csíkos vagy foltos mintázatukkal, az egyik legnépszerűbb választás volt az örökbefogadók körében. Ezek a macskák általában élettel teliek, barátságosak, aktívak és hűségesek lehetnek, amelyek vonzóvá teszik őket az örökbefogadás szempontjából. A kutatások azt sugallják, hogy az emberek hajlamosabbak lehetnek a színesebb macskák örökbefogadására, mivel ezeket a jellemzőket pozitív érzelmekkel társítják, például vidámabb személyiségre asszociálnak.

A tanulmányok más-más macskát találtak a leggyakrabban örökbefogadottnak. Ugyanakkor abban egyetértés van, hogy az egyszínű, különösen a sötétszínű macskák hátrányból indulnak az otthontalálás terén. 

Mivel a bemutatott tanulmányok leginkább a kutatásban résztvevők önbevallására támaszkodnak, amikor statisztikákat mutatnak be, így az eredmények nem általánosíthatóak. Mindezek miatt érdemes tartózkodni a tapasztalásmentes véleményalkotástól. Az is könnyen meglehet, hogy a Te macskád viselkedése teljesen ellentmond az itt leírtaknak.