India választ

Közélet 2024.05.22. Rácz Gergely Barnabás

Javában zajlik a választás Indiában, ahol 970 millió embert várnak az urnák elé április 19-es és június 1-je között, hogy feltöltsék a parlament alsóházát. Vajon miért van szükség arra, hogy ilyen hosszú ideig, 44 napig tartson ez a folyamat? Hogyan működik az ázsiai ország választási rendszere, és kik a legnagyobb esélyesek?

Ingadozó időtartam

A mögöttünk álló évtizedekben a voksolás időtartama folyamatosan változott. A britektől való függetlenedés utáni első szavazás például négy hónapon át, két naptári évben is zajlott: 1951-ben és 1952-ben, míg az 1980-ban mindössze négy napba telt, a legutóbbi, 2019-es választás pedig 39 napig tartott. Az idei a maga 44 napjával az eddigi második leghosszabb, amelynek időpontját március 16-án jelölték ki.

Sok állampolgárt sokan képviselnek

A világ immáron legnagyobb népességű országában 969 millió regisztrált választópolgár él (150 millióval több, mint öt esztendeje), amely duplája az Európai Unió teljes lakosságának. Ennek a rengeteg embernek értelemszerűen hatalmas parlament jut, amelynek alsóházában összesen 543 törvényhozó foglal majd helyet.

Az egyes tagállamok és szövetségi területek polgárai különböző időpontokban, összesen hét szakaszra bontva szavaznak, amelyek kezdőnapjai az alábbiak: április 19-e és 26-a, május 7-e, 13-a, 20-a és 25-e, valamint június 1-je. A régiók lélekszámától függően egyes helyeken csak egy, míg máshol akár hét napig is voksolhatnak.

Senki sem moshatja le magáról, hogy már szavazott

Mivel az urnák védelme mind a szállítás, mind a szavazás ideje alatt komoly fejtörést okozott az Indiai Választási Bizottságnak, 2004-ben úgy döntöttek, hogy a továbbiakban elektronikus szavazógépeket alkalmaznak, amelyen a támogatott jelölt neve melletti gombot kell megnyomni, de tartózkodni is lehet, aminek szintén van saját nyomógombja.

1962-ben vezették be azt a gyakorlatot, hogy aki leadta szavazatát, annak a körmét speciális, legalább két napig lemoshatatlan tintával keni be a bizottság egy tagja, így elkerülve, hogy valaki többször voksoljon.

Mi tart ennyi ideig?

A procedúra elhúzódásának alapvetően két oka van. Az egyik az ország hatalmas területe, a másik pedig az óriási népessége. Elképesztő logisztika szükséges ahhoz, hogy hegyen, völgyön, sivatagban minden egyes választópolgár két kilométeren belül eljusson egy szavazófülkéhez. A tisztviselők akár az életüket is kockáztatják azért, hogy a legeldugottabb zugokba is elvigyék a szavazógépet, ahová autóval, vonattal, hajóval, gyalog, lovon vagy néha elefánton is mennek. Például 2019-ben egy csapat tisztségviselő 480 kilométert sétált azért, hogy egy, a kínai határ menti aprócska falu egyetlen választópolgára is élhessen a szavazati jogával.

Ezenkívül a biztonságra is nagy hangsúlyt fektetnek. Ilyenkor számos rendőrt csoportosítanak át a határokhoz, illetve a szavazóhelyiségekbe, például azért, hogy az egyes pártok szimpatizánsai ne öljék meg egymást.

Kik az esélyesek?

A közvélemény-kutatások szerint a Bharatiya Janata nevű hindu nacionalista párt idén harmadjára fog nyerni, így várhatóan Narendra Modi marad a miniszterelnök, akinek kényelmes többsége lesz a parlamentben. Mindezt várhatóan az ellenzéki erők széles körű összefogása sem akadályozhatja meg.