Merényletkísérlet a Felvidéken

Közélet 2024.06.04. Pődör Gergő

Május 15-én súlyos lőtt sebekkel szállították kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit Nyitrabányán napközben és közvetlen közelről ért a támadás. A helyszínen őrizetbe vett merénylő politikai motivációra hivatkozott. Az eset a tavaly óta élesedő szlovák közéleti csatározás legsúlyosabb eszkalációjának tekinthető, mely az európai parlamenti választások előtt a politikai feszültség szélesebb fokmérője is lehet.

Fico és politikája

Robert Fico 2023 szeptemberében tért vissza a szlovák politikai élet első vonalába, miután pártja élén megnyerte a voksolást. Az előrehozott választásokat azután írták ki, hogy a volt kormány 2022 decemberében alulmaradt az ellene kezdeményezett bizalmatlansági indítványban. Bár Fico és a baloldali populista-szociálkonzervatív Smer-SD párt győzedelmeskedett, a többséghez szükséges 76 parlamenti mandátumot nem tudták elérni, ezért koalíciós kormány alakult: a harmadikként végzett Hlas-SD és a jobboldali populistának tekintett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) váltak partnerekké.

Fico nem számított új szereplőnek a közéletben, hiszen 2006 és 2010, majd 2012 és 2018 között is miniszterelnök volt, mely a vezető pozíció az országban. Míg támogatói olyan politikust látnak az 59 éves Robert Fico-ban, aki törődik az országgal és annak érdekei szerint cselekszik, kritikusai többek között túlzott populizmussal vádolják és Oroszországhoz húzó álláspontját a Szlovákiára leselkedő legnagyobb veszélyek egyikeként értékelik.

A megosztottság a tavalyi voksolás és a győzelem óta eltelt bő egy évben érezhetően emelkedett az országban. Tüntetéseket szerveztek, de mivel ezen demonstrációk békés hangvételűek voltak és nyugodt körülmények között zajlottak, a közvéleményt szinte sokkolta a váratlan és nyílt május 15-i támadás, mely azután történt, hogy egy kihelyezett kormánytalálkozó végeztével Fico egy kisebb szimpatizánsnak vélt csoportot közelített meg.

A gyilkosságkísérlet oka

Az eset másnapján az ügyészség képviseletében Zuzana Drobová megerősítette azon médiaértesüléseket, melyek szerint a merénylő a 71 éves Juraj Cintula volt. Az idős támadó foglalkozását tekintve szabadúszó író és költő, aki a Szlovák Írószövetségnek is tagja. Ezt a tényt maga a szervezet is elismerte, miközben elhatárolódtak a fegyveres támadástól. A férfinak három versgyűjteménye, majd két novellája jelent meg 2010-ben és 2015-ben, utóbbiban élesen bírálta az ország roma lakosságát. Cintula korábban biztonsági őrként dolgozott egy magán biztonsági cégnél, és az előéletét vizsgáló különböző portálok információi szerint fegyvertartási engedélye is volt. A szociálmédia-tevékenysége szerint szimpatizált a Slovenskí Branci oroszbarát paramilitáris szervezettel, melyet többször is megvádoltak, hogy szlovákiai fiatalokat toboroz.

A támadás azonban politikai indíttatású volt. A belügyminisztérium közvetítésében láttak napvilágot Cintula azon motivációi, melyek az általános országos megosztottság tükrében tettre sarkallták. Ezek között nevesítették a nemzeti köztelevíziót érintő reformot, a bírói tanács vezetőjének elbocsátását és az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatás tervezett felfüggesztését. A támadó szempontjából az utolsó csepp a pohárban a március-április fordulóján tartott elnöki választás volt, melyen Robert Fico szövetségese, Peter Pellegrini nyert. A nyomozók Cintula-t „magányos farkasként” azonosították, nem találtak kapcsolatot szervezett bűnbandával vagy extremista csoporttal sem. Cintula több ízben is hangot adott azonban a kormány döntéseivel való ellenszenvének.

Gyógyuló sebek?

Robert Fico-t öt lőtt sebbel súlyos állapotban szállították a helyi kórházba, majd helikopterrel tovább küldték a besztercebányai traumatológiára, ahol ötórát küzdöttek a politikus életéért. Állapotát később mind a kórház igazgatója, mind a védelmi miniszter és a miniszterelnök-helyettes is stabilnak írta le, azonban a sérülések súlyosak, ezért továbbra is intenzívosztályon kezelik a miniszerelnököt.

Más kérdés a szlovák belpolitika és közélet helyzete. Fico szövetségesei nagyrészt a liberális médiát és annak újságíróit vádolták gyűlöletkeltéssel, a házelnökhelyettes és egyben a Smer-SD elnökhelyettese Lubos Blaha a parlamentben megragadta az alkalmat a politikai opponensekkel szembeni felszólalásra. Eközben a vezető ellenzéki párt, a Progressive Slovakia lemondta a kormány intézkedései ellen szervezett közelgő tüntetését, hogy indoklásuk szerint megelőzzék az eszkalációt. A közelgő európai parlamenti választások fényében azonban a támadás így is jelentős eseménynek számít, mely jelzi a kontinensen tapasztalható politikai feszültséget. Ráadásul Szlovákia 1993-as függetlenné válása óta az első és egyetlen hasonló eset volt az országban.