Szemtorna, arcjóga… Mire jók a minimalista tornák és mire nem?

Magazin 2024.09.06. Patczai Zsigmond

Apró egészségmegőrző tevékenységek, melyeket napközben is alkalmazhatsz, és pozitív hatást tulajdonítanak nekik. Vajon tényleg működik a szemtorna, az arcjóga vagy a lábfejtorna? Vagy nem érdemes pótcselekvésnek használni őket tanulás közben?

Szemtorna

Ha szemüveges vagy, bizonyára hallottál már William Horatio Bates híres szemtornájáról, amellyel állítólag vissza lehet nyerni a tökéletes látást. Számos könyv és oktatóvideó mutatja be, milyen apró izommozgatásokkal és masszírozó mozdulatokkal lehet (újra)tökéletesíteni a látást, de rögtön felmerül a gyanú, hogy ha ez ennyire egyszerűen működne, senki nem bajlódna a macerás szemüveggel, kontaktlencsével, vagy épp a kisebb vagyonba kerülő lézeres szemműtétekkel. Különben is: a látásromlást a szem fénytörési hibái okozzák, amit nem a szemmozgató izmok irányítanak, és a jelenlegi tudományos konszenzus szerint a fénytörési hibákból fakadó szembetegségek nem is visszafordíthatók.

Jó, de akkor mi ez a sok beszámoló a neten arról, hogy milyen jól működik a módszer, és akár egész dioptriákat javul az emberek látása? A kézenfekvő placebohatás mellett valószínűleg a modern életmód lehet a hunyó, amiért a szem gondosabb ápolását követően úgy tűnhet, hogy természetes módon vissza nem fordítható, permanens látásproblémát gyógyítottunk meg éppen, holott valószínűleg csak a szemünk vérellátása és a könnyfilm minősége lett aktuálisan jobb. A sok képernyőhasználat kevesebb pislogáshoz, a kevesebb pislogás pedig szárazabb szemhez vezet, ami akár egy teljes dioptriával is ronthatja a látásminőséget a megfelelően hidratált szemhez képest. Tehát az akut módon kialakuló, ideiglenes látásromlást és szemfájdalmat tényleg hatékonyan kezelheti a szemtorna, így érdemes adni neki egy esélyt, beiktatva a képernyő előtti munka vagy a maratoni tanulás közé. Persze, az is lehet, hogy a látásromlás tényleg véglegesen visszafordítható, és Bates jó irányban tapogatózott a szemtornával, de egyelőre még nem áll a rendelkezésünkre bizonyíték, ami ezt alátámasztja.

Arcjóga

Az arcjóga anti-aging-őrületként robbant be a köztudatba az utóbbi években. Az üzenete egyszerű: az arcunk izmait is ugyanúgy edzhetjük, mint bármely más izmunkat, és ha jól csináljuk, segít megőrizni a bőr fiatalságát. Na de mi az igazság?

A dolog ott sántít, hogy más egészségtelen életmódbeli faktorokkal együttvéve az erős arcmimika éppen, hogy mélyítheti a ráncokat. Sokak félelme ettől annyira meghatározó, hogy egy amerikai nő például tízéves kora óta nem mosolyog, csak hogy ne keletkezzenek ráncai. Bőröregedés elleni csodaszernek tehát valószínűleg nem nevezhetjük az arcizmok edzését, de akkor mégis mire jó?

Erre a kérdésre a válasz épp olyan ellentmondásos, mint a szemtorna esetén: kevés tudományos bizonyíték és rengeteg pozitív beszámoló. A JAMA Dermatology folyóiratban megjelent kisebb kutatás szerint középkorú nők esetén hozott némi javulást az arc teltségét illetően egy 20 hetes arcjóga-edzésprogram. Arra vonatkozólag nincsenek kutatási eredmények, hogy ezt érdemes-e fiatalkorban elkezdeni. Mindenesetre egy hosszú, tanulással töltött nap után jól esik átmozgatni és megmasszírozni az arcizmokat.

Lábfejtorna

Sokan – még az aktívan sportolók is – indokolatlanul elhanyagolják a lábfejüket, pedig ez az egyik legfontosabb testrész az egészséges mozgás szempontjából. Az utóbbi években elterjedt netes trend a lábfej minimalista edzése, melyet elvégezhetünk munka vagy tanulás közben is (bár néhány gyakorlatot állva kell végezni).

A cikkben bemutatott minimalista tornák közül a lábfejtorna hatékonyságát támasztja alá a legtöbb tudományos bizonyíték. A lábfej rendszeres edzése segíthet a lúdtalpon, bokasüllyedésen, vagy egyszerűen javíthatja a testtartást és stabilitást. Nem érdemes azonban kontrollálatlanul, alig odafigyelve tornáztatni a lábfejet, mert a nem megfelelő mozgatás többet árt, mint használ. Ha sokat kell talpon lenned vagy szívesen eljársz futni, mindenképp érdemes időt szánni a lábfej erősítésére és nyújtására. Vagyis nem is kell rá külön időt szánnod – hiszen épp az benne a jó, hogy más tevékenységek közben is tudod csinálni!

 

Források: