Több összegyetemi program

BME körkép 2024.09.09. Fiam Noémi Norina

Az 2024/2025-ös tanév nemcsak a hallgatók számára tartogat újdonságokat. Az őket képviselő szervezet szintén új kihívások elé néz, az EHK új elnöke, Lévai Imre vezetésével. A 2022 szeptembere óta elnöki pozíciót betöltő Radácsi Kristóf utódjaként megválasztott elnökkel beszélgettünk a kitűzött tervekről, és a megvalósításukhoz szükséges lépésekről.

 

2023 novembere óta vagy alelnök, ezt viszonylag rövid időn belül váltotta fel az elnöki pozíciód. Készen állsz a rád váró feladatokra és a kitűzött célok megvalósítására?

Igazából annyira nem tekintem rövid időnek ezt a kb. 8 hónapig tartó alelnöki időszakot. Az EHK-ban már az alelnökségem előtt is tevékenykedtem 1,5 évig. Mióta EHK-s vagyok, majdnem minden ügybe belefolytam, és rengeteg témával foglalkoztam, ezért gondolom úgy, hogy ez a váltás egy gördülékeny átmenet tud lenni. Radácsi Kristóftól veszem át a pozíciót, ez is egy hatalmas segítség, ugyanis amellett, hogy jó barátok vagyunk, a közös munka is mindig gördülékenyen zajlott, ez pedig nagyban segíti az átadás-átvételt.

 

Elnökként ki az, aki eligazít és segíti, mentorálja a munkád? Kitől tudsz tanácsot kérni?

Hallgatói Képviselővé válásomkor Kristóf volt a mentorom, mindig egymás mellett voltunk, és segítettük a másik munkáját. Az egész HK (Hallgatói Képviselet) egy nagyon jó és összetartó csapat, ami abban is megmutatkozik, hogy sokszor úgy hivatkoznak ránk, mint az ország egyik legerősebb hallgatói érdekképviseleti szervezete. Országos szinten a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) is nagy segítség számomra, jó a kapcsolatunk velük is. Emellett természetesen az EHK tagjai és a kari elnökök is mellettem vannak, tulajdonképpen semmit nem kell önállóan csinálnom. Egy olyan támogató csapat áll mögöttem, akikre lehet számítani. 

 

Miben gondolod, hogy másabb lesz a te elnöki ciklusod, mint az előző éveké?

A fő irányvonalak hasonlóak lesznek, mint Kristóf elnöki ciklusa alatt voltak. Viszont abból kifolyólag, hogy bár nagyon jó barátok vagyunk, egészen más a személyiségünk, így biztos, hogy más lesz az én vezetésem. Itt inkább az a kérdés, hogy az én vezetői stílusomat hogyan fogja felvenni az EHK, mennyire fog nekik tetszeni, mert én az apróbb dolgokban változtatni szeretnék, főleg belső működés szempontjából. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem vagyok hajlandó változni. Ha látom, hogy valami nem működik, akkor leülünk, és megbeszéljük. Mindig is a változás híve voltam annak érdekében, hogy javítsunk a dolgokon. A frissítés szerintem hasznos a Képviselet számára, mert az nem egészséges, ha huzamosabb ideig egysíkú a vezetés. Remélem, hogy ezekből a változásokból profitálni fogunk.

 

Az EHK elnöki cím mellett a rektori pozíció is megváltozott. Számítasz-e változásokra Dr. Charaf Hassan ciklusában az egyetemi vérkeringést illetően?

Igen, biztos, hogy lesz. Teljesen más dinamikájú rektorunk lett, más programtervekkel, úgyhogy egészen biztos, hogy egy más vonalat fog képviselni. Nekünk EHK-soknak ezt a lendületet fel kell vennünk, ezzel a lelkülettel kell továbbmennünk. Mindemellett segítenünk is kell a rektori programot, szem előtt tartva azt, hogy eközben a hallgatói érdekek és a hallgatói lét fontossága soha ne sérüljenek. Ezzel kapcsolatban azonban nyugodt vagyok, nagyon jó a kapcsolatunk Rektor Úrral és mindig támogatóan nyilatkozik a hallgatóságot illetően. A hallgatóságot nagyon erősnek érzem, mindig számolni kell velünk, és szerencsére számolnak is. Dr. Charaf Hassan, a rektori pályázatírás előtt, eljött hozzánk, hogy meghallgassuk egymást az egyetem vezetésével kapcsolatban. Pozitívan éltük meg, hogy a hallgatókat érintő kérdésekben azonos a szemléletmódunk. A kommunikáció tehát jó, hasonló a látásmódunk, érződik, hogy sokszor beszélünk egy nyelvet. Szerintem ez egy virágzó együttműködés tud lenni, sok lehetőséggel, amikkel élni kell. Úgy érzem, hogy az egyetemet megint egy új pályára tudjuk állítani.

 

Mik az első lépések, amik soron következnek a félév, illetve az elnökséged elején?

Természetesen a pályázatomba megfogalmazott célok az elsődlegesen kiemelt feladatok. Azonban egy prioritási listát fel kell állítani, hiszen a tervek megvalósításához szükséges erőforrásaink nem végtelenek. Elsőként a belső szabályzat, a HÖK alapszabály módosítását kezdtem el, ez már nyáron folyamatban volt, ősszel pedig véglegesíteni szeretném. Ez a folyamat az EHK és a Kari HK elnökökkel alkotott közös fórumon zajlik. A jövőben a Tanácsadó Testület kialakításával is foglalkozni akarok. Nekem mindig sokat segített, ha tapasztalt emberekkel beszéltem, tőlük sokat lehet tanulni. A Testület lényege az lenne, hogy a már nem aktív képviselők egy része segítené az EHK-t egy hivatalos testület tagjaként, kizárólag véleményt formálva, döntési jogkör nélkül. A félév során fontos lesz továbbá az, hogy az egyetem működési modelljének kérdésében milyen előrelépések lesznek. Ezekben a tárgyalásokban mindenképp aktívan részt kell vennünk, úgyhogy ez is meghatározó része lesz a tanévnek.

 

Elnökként inkább a fejlesztésekre koncentrálsz, vagy az újításokra?

Szerintem mind a kettő nagyon fontos. Meg kell vizsgálni, hogy adott helyzetben, az adott erőforrással mit tudunk elérni. A fejlesztések tekintetében aktívan foglalkozunk mind a MŰEPER (Műegyetemi Egységes Pályázati és Elbírálási Rendszer), mind a KEFIR (Kollégiumi Egységes Felvételi és Információs Rendszer) helyzetével. Ezek üzemelnek, de a fejlesztésüket is újra el akarjuk indítani, és a terveink már meg is vannak hozzá.

Emellett a kollégiumok kérdése is egy állandó téma nálunk. A férőhelyek bővítése kiemelten fontos, az állandó túljelentkezés miatt. Ebben a témában több megoldáson is gondolkozunk, azonban ehhez szükségünk van támogatásra. Ez egy általános kérdés, vizsgáljuk a lehetőségeit mind EHK, mind rektori szinten. Nagyon szeretném, ha az én elnökségem alatt ez a folyamat elindulna és elindulnánk a férőhely bővítés felé. Emellett a jelenlegi kollégiumok fejlesztésével, korszerűsítésével is foglalkoznunk kell, mert rájuk fér.

Mindenképp a 2 alelnökös rendszerben képzelem el az elnökségem, mert volt alelnökként úgy érzem, hogy szükség van 2 személyre, aki ezt a pozíciót tölti be. Ez teherelosztás szempontjából elengedhetetlen, ezáltal hatékonyabbak és produktívabbak tudunk lenni.

A rendezvények kapcsán fontosnak tartom, hogy több összegyetemi programot kínáljunk a hallgatóknak. Az egyetemi programjaink többségét kari szinten szervezik, kevés az olyan lehetőség, ahol a karok találkozhatnak. Jó a közélet, a kari rendezvények rendkívül sikeresek, de a BME-s vonalat is erősíteni kellene. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a kari rendezvényeket kell helyettesítenünk.

 

2024 júniusáig gazdasági referens voltál az EHK-ban. Ezt a vonalat, az ide tartozó problémákat milyen szinten szeretnéd felügyelni a továbbiakban? Vagy ez most már nem fog a feladataid közé tartozni?

Új gazdasági referens lett választva, így ez már nem az én területem lesz. Ettől függetlenül egy jó EHK elnöknek a gazdasági területen nagyon toppon kell lennie, úgyhogy ezzel maximálisan szeretnék foglalkozni a továbbiakban is, szeretem ezt a témát. Nyilván minden területtel aktívan foglalkoznia kell az elnöknek, ebben természetesen segítenek majd az alelnökök is, de a gazdasági terület kiemelt figyelmet fog élvezni. 

 

Várod a tanévet?

Igen, nagyon. A folyamatban lévő költözés új lendületet ad nekünk, az EHK, MISZISZ (Műegyetemi Iskolaszövetkezet), MŰHASZ (Műegyetemi Hallgatói Kft.) a K épület helyett az R épületben lesz megtalálható. Ott van már a KTH (Központi Tanulmányi Hivatal), úgyhogy az összes hallgatói ügyintézés helye az R épületbe kerül. Ez egy nagy projekt, ami magában foglalja a diákközpont létrehozását is, ezáltal a hallgatók együtt tudnak kikapcsolódni az R épületben és annak környékén. Már nagyon sok ötletünk van ennek a kivitelezésére, remélem még az én elnökségem alatt találkozhattok is ezekkel a megvalósult állapotukban.