Elgázolt és bajba jutott vadállatok: mit tehetsz értük?
Magazin
Az őzek, illetve a szarvasok a bőgési időszakban aktívabbak, veszélyérzetük csökken – így nagyon kevés is elég lehet ahhoz, hogy éjszaka egy erdő közepén találd magad egy elütött, úttesten heverő állattal. A kockázat persze valamelyest csökkenthető, ha a veszélyt jelző tábla után csökkented a sebességedet, és növeled a követési távolságot. Erdős utakon, különösen sötétedés után fokozott figyelemmel kell vezetni – bár a baj így is megtörténhet. Amennyiben személyi sérülés is történt, azonnal hívd a mentőket, utána pedig a rendőrséget, akik értesítik a helyi vadásztársaságot. Fontos tudni, hogy a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás csak a közúti forgalomban résztvevő járművekre terjed ki, de lehet kiegészítő biztosítást is kötni vadkárra. Ezen érdemes lehet elgondolkodni, ha gyakran vezetsz éjszaka és a városon kívül.
Amennyiben az őz vagy a szarvas nem halt meg a baleset következtében, a saját biztonságod érdekében, fényvisszaverő mellényt viselve hagyd el a járművet és takard le egy sállal/pulóverrel vagy takaróval az állat szemét, majd távolodj el tőle, így nem terheled tovább ebben a rendkívül stresszes helyzetben. Vaddisznók esetén ez az óvintézkedés nem szükséges, mert kevésbé félénk állatok.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. azt javasolja, hogy ha valaki az úton tetemet talál, közvetlenül ne érintse meg, és semmiképpen se szállítsa el. A hatályos törvények értelmében az elhullott állat tetemének elszállítása, ártalmatlanítása közúton a közút kezelőjének kötelessége. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. központi telefonszáma a következő: (1) 819-9000.
Előfordulhat persze az is, hogy egy kirándulás alkalmával mezőgazdasági vagy erdős területet keresztezve fiatal állatot látunk heverni a fűben, magányosan. Lehet az őzgida, kisnyúl vagy például nemrégen született sündisznó. Szomorúbb esetben akár sérült vagy elpusztult állat egyedébe botolhatunk utunk során. Ha kölyökkorú egyedet találunk, ne simogassuk meg! Ezzel sajnos nemhogy segítenénk, hanem inkább ártunk neki, mert az anyja az idegen, emberi szag miatt elhagyhatja, sőt, meg is ölheti.
Semmi esetben se vigyük haza a vadállatot! Megfelelő szaktudás hiányában nem tudnánk rajta segíteni, és jó szándékunk ellenére csökkentjük a túlélési esélyeit a nem megfelelő élelmezéssel és tartási körülmények révén. Mindemellett ez a cselekedet törvénybe is ütközik, mert a vadállatok otthoni tartása szigorú feltételekhez és előzetes engedélyhez kötött.
Ha sérült, esetleg elhullott állatot találunk, maradjunk nyugodtak, mérjük fel alaposan a helyzetet, majd ezután a helyi önkormányzathoz fordulhatunk segítségért. Ők továbbirányítanak minket a helyileg illetékes erdészet vagy vadásztársaság kollégáihoz, akik az ügyben meg tudják tenni a megfelelő lépéseket.
Az alábbi weboldalon vármegyénkénti lebontásban megtalálhatjuk a kompetens mentőközpontok elérhetőségét, így ezt a linket érdemes lehet elmenteni az okostelefonunkba:
https://termeszetvedelem.hu/vedett-allatok-mentese/
Nem ritkák sajnos a mérgezéses esetek sem. A vegyszerek által okozott mérgezések két fő típusba sorolhatók: a mérgezéses esetek egy része engedélyezett növényvédő, nem szelektív rágcsálóirtó szerek és egyéb mérgek nem megfelelő használatából ered (pl. a rágcsálóirtók nem megfelelő, kültéri, egyéb vadon élő állat számára is hozzáférhető módon történő kihelyezéséből), nem tudatosan károsítva a természetet. Ilyenkor a mérgezés célegyedei nem a csúcsragadozók vagy például a sündisznók, hanem elsősorban mezőgazdasági kártevők, de sajnos ártatlan, arra járó vagy élelmet kereső állatok is áldozatul esnek. A mérgezéses esetek másik csoportjában nem engedélyezett, illetve kifejezetten tiltott szerek illegális használatáról, vagyis tudatos természetkárosításról van szó. Ekkor a célegyedek leggyakrabban a mérget kihelyező szempontjából „nemkívánatos” ragadozó emlősök és madarak. Mivel ez bűncselekmény, az ilyen eseteket jelentsük az önkormányzatnak!
Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a természeti értékeinkben okozott kártétel és megvalósítható a konfliktusmentes együttélés: ez mindannyiunk érdeke ahhoz, hogy egy gazdag állatvilággal benépesített bolygót hagyjunk a következő nemzedékekre.
Források:
- magyarallatvedelem.hu/ketszeresere-nott-avadgazolasok-szama/
- termeszetvedelem.hu/nem-vedett-serult-allattal-ki-foglalkozik/
- hellovidek.hu/utazas/2019/07/27/a-legtobb-autos-ezt-nem-tudja-1-millios-birsag-is-jarhat-erte-a-magyar-utakon