A nagy párnahatározó: számít-e, mi kerül a fejünk alá?

Magazin 2024.09.29. Patczai Zsigmond

Azon dolgok listáján, melyeket az egyetemisták gyakran elhanyagolni kényszerülnek, előkelő helyet foglal el az alvás. Ha már a sok teendő közepette az alvás mennyiségén nem is tudunk javítani, a minőséget még mindig lehet fejleszteni.

Nem szükséges túlragozni, hogy miért is annyira fontos az alvásminőségben, hogy milyen fajta párnát használunk. Egyszerűen a kényelmes érzet szempontjából is elengedhetetlen, hogy a megfelelő párnát válasszuk, de szélsőségesebb esetben akár gerincproblémákhoz is vezethet a nem ideális választás, hogy a különböző allergén anyagokról ne is beszéljünk.

Párnaválasztáskor két szempontot kell figyelembe vennünk: a párna anyagát és azt, hogy milyen pozícióban szoktunk aludni. Ez a két fő szempont meghatározza, hogy mennyire fogjuk kényelmesen érezni magunkat lefekvéskor, így csökkenthetjük az elalvási időt is.

Milyen anyagból készült töltetű párnát válasszunk?

Pehely- vagy tollpárna

A természetes töltetű párnák általában többféle anyagból készülnek, és minél több bennük a toll vagy pehely, annál puhábbak, de annál borsosabb az áruk is. Előnyük, hogy nagyon puhák és képlékenyek, így ha szereted félbehajtani, formára gyömöszölni, akkor tökéletes választás. Egy jó minőségű pehelypárna akár több mint 10 évig is bírja.

Latex párna

A latexet a gumifa nedvéből állítják elő, ami egy lebomló, környezetbarát anyagot eredményez. A pehelypárnához hasonlóan ezek a fajta párnák is képesek akár 10 évig megőrizni a minőségüket, emellett még hipoallergének is. Többféle összetételű és állagú latex párna érhető el a piacon, amelyek közül mindenki kiválaszthatja a számára megfelelőt.

Memóriahabos párna

Az utóbbi évtizedek slágere a memóriahab, de ez a fajta párna sem való mindenkinek. A NASA által tervezett viszkoelasztikus poliuretánból készült párnák alkalmazkodnak a test formájához és az érzékenyebb területeken csökkentik a nyomást, ugyanakkor kényelmetlenek lehetnek a gyakran fészkelődők és nehezen alvók számára. A memóriahabos párnák igazán jó minőségű példányai szintén akár egy évtizedig bírják.

Pamut és gyapjú párna

A pamutból vagy gyapjúból készült párnák nagyon könnyedek, leginkább másodlagos párnának ajánlottak, ha az alváshoz egy párnát nem érzel elégnek. Nagyon jó légáteresztő, és a pamut hipoallergén is. Az előzőekkel ellentétben ezeknek az anyagoknak az élettartama kisebb, de így is “elélhetnek” akár 5 évig is.

Poliészter párna

Ha igazán költséghatékony lennél, a poliészter párnákhoz a legolcsóbb hozzájutni, ugyanakkor szinte egyik olyan előnnyel sem bírnak, mint az előbbiekben felsorolt anyagok. Élettartamát tekintve fél évtől két évig őrzi meg a minőségét. A hason alvóknak azonban tökéletes választás, mert könnyen hajtogatható és kényelmes az éjszaka folyamán.

Még egy fontos szempont: hogyan szoktál aludni?

Háton alvóknak

Ha a hátadon alszol, olyan párnát érdemes választani, ami illeszkedik a nyak természetes vonalához, így megelőzheted a hátfájást és a gerincbántalmakat. Memóriahabos párnából léteznek olyanok, amelyeknek az alsó része magasabb. Olyan párnát válassz, ami legalább közepesen kemény és az éjszaka folyamán nem lesz túl lapos.

Oldalt fekve alvóknak

Statisztikailag ez a legnépesebb csoport. Aki az oldalán fekve alszik, annak mind magasság, mind keménység tekintetében nagyobb támogatásra van szüksége a párnától. Az ideális párna nagyjából 10-15 centiméter magas. Ez segít, hogy alvás közben is normális maradjon a testtartás és ne jelentkezzen nyakfájás. Az oldalukon alvóknak ajánlott akár az ölelőpárna is, ami még hatékonyabban támogatja a megfelelő testtartást.

Hason alvóknak

A hason alvás nagyobb nyomást helyezhet a gerincre, a hátizmokra és a vállakra, ezért a hátfájósaknak nem is ajánlják a szakértők, hogy így aludjanak. Viszont ha te nem érzel problémát a hason alvással kapcsolatban, válassz magadnak puha, lapos párnát – például pehelypárnát. Ha félig-meddig hason és oldalt is fekszel egyszerre, ebben az esetben is érdemes lehet beszerezni egy teljes testes ölelőpárnát a maximális támogatás és stabilitás érdekében!

 

Források: