Tábort vált a szégyen!
Közélet
A 72 éves Giséle Pélicot a szexuális erőszak elleni küzdelem szimbólumává vált Franciaországban, miután szeptember elején kérésére nyílt tárgyaláson vesz részt férje, Domique Pélicot és másik 50 nemi erőszaktevő ellen.
A lebukás
A Pélicot házaspár férfi tagját 2020. szeptember 12-én vették őrizetbe, amikor óvszerekkel a zsebében, kamerával a kezében próbált Carpentras egyik szupermarketében nők szoknyája alá bevideózni. A feljelentések következtében a rendőrség lefoglalta a személyes eszközeit, így két telefonját, kameráit és laptopját is. Ezeken az eszközökön leltek rá egy Bántalmazás nevű mappára, amelyben húszezer fényképet és videót találtak, melyeken ugyanaz az eszméletlen nő volt, különböző erőszaktevők társaságában. Ez pedig mint a férj büszke Skype üzeneteiből kiderült, nem más volt, mint az általa elkábított és más férfiaknak is felajánlott felesége. Ekkor idézték be magát Giséle-t, aki elsőnek magát fel sem ismerve, csak a rendőrök rávezetése által jött rá, hogy ő van a felvételeken.
Az idilli család összeomlása
Giséle és Domique 18-éves koruk óta elválaszthatatlanok voltak, együtt élték le életüket, így végképp nem meglepő, hogy Giséle azt nyilatkozta, miután megtudta, hogy rongybabaként kihasználták, azt érezte, ebbe belehal. A nyomozás folyamán találtak egy másik mappát is, amiben közös lánygyermekükről, Darian-ről tárolt a férfi meztelen fotókat. A szembesítés során a fiatal hölgy, anyjához hasonlóan nem ismerte fel magát, majd az egyedi folt volt az a jobb oldalán, ami meghozta a felismerést. Ezt követően ő közölte két férfi testvérével, hogy apjuk „az elmúlt húsz év legrosszabb szexuális ragadozója”, akik teljesen összeomlottak. Darian 2022-ben kiadta És már nevezhetlek papának című könyvét, melyben részletesen mesél családi életükről, az apja által kialakított mintaapa képéről, illetve, hogy azt hitte szülei is boldogok, hiszen rendszeresen meghívták gyerekeiket és unokáikat is a medencés házukba nyugdíjas éveik alatt, ahol úgy tűnt minden rendben. A pár felnőtt gyermekei anyjuk oldalán várják a döntéshozatalt és támogatják jelenlétükkel a bírósági tárgyalásokon is.
A kegyetlen számok
A bántalmazás feltehetőleg 2011-ben kezdődött és egészen a lebukásig tartott. A közel 10 évnyi szexuális erőszakról Gisèle nem tudott semmit, mivel férje a nemzeti egészségbiztosító szerint egy év alatt 450 altató és kábító hatású tablettát vásárolt, melyeket neki adott be. A nemsokára ex férj az interneten 71 férfit toborzott, akik rajta kívül megerőszakolták feleségét, összesen 92 alkalommal. Közülük 50 embert azonosítottak. Gisèle az évek folyamán lefogyott, elkezdett hullani a haja, nőgyógyászati problémákkal és emlékezet kihagyásokkal küzdött, melyekre egy ideig az Alzheimer előjeleként tekintettek. Orvosnál is járt a férje társaságában, ahol a sejtést elvetették. A történtek napvilágra jutása után egyértelművé vált, hogy a fizikai tünetek az erős nyugtatótablettáknak és az erőszaknak köszönhetőek. Az eset a nőgyógyász szakmát is megrázta, hiszen semelyik orvos sem észlelte a bántalmazásra utaló nyomokat, csak nemrég derült ki, hogy több nemi betegséget is elkapott az áldozat.
A vádlottak
Dominique Pélicot letartóztatása után egyből beismerte a tettét. A Son insu, azaz Tudtuk nélkül chatszobában megforduló többi férfi nagy része szintén bevallotta tettét, míg kisebb részük továbbra is tagad, azt állítják, azt hitték ez a házaspárnak valamilyen szexfantáziája volt, amiben csak segédkeztek. Pélicot ezzel szemben azt állítja mindenki pontosan tudta mi a valódi helyzet. Az erőszakért az elkövetők nem fizettek, a férjet pusztán a hatalomvágy vezérelte a felesége teste felett. A férfiak jelentős része abban a 6000 fős kisvárosban él vagy a szomszédos falvakban, ahol a házaspár lakott, így jelenleg nagyon feszült a helyzet. A résztvevők nevei nyilvánosak, de így is van még 20 ember, akit nem sikerült azonosítani.
A másik eset
Pélicot-ot egy másik ügyben is gyanúsítják. 1991-ben egy 23 éves párizsi ingatlanügynököt erőszakolt, majd gyilkolt meg a vádak szerint. Ezt egyelőre tagadja. Ezzel szemben egy 1999-es évekbeli bántalmazási kísérletben megtalálták a DNS-ét, így ezt ő is beismerte.
Hatásai
Az ügy nyilvánosságra hozatala után tömegek vonultak ki az utcára több városban is. Lou Salome Patouillard művésznőhöz fűződik a tüntetések egyik ikonikussá vált mondata: „Azért vagyok itt, hogy támogassam Gisèle-t és minden nőt, mivel sok Gisèle van, túl sok Gisèle”. A vádlott lánya ezzel párhuzamosan elindította a Nealudjel kampányt, amelyben azokra a szexuális erőszakokra hívja fel a figyelmet, amiket kábítószerekkel segítségével követtek el. Az eset után Sandrine Josso, szexuális visszaélés túlélő, kezdeményezte egy parlamenti bizottság létrehozását is. A francia jog átírását is követelik, változtatni szeretnének a jelenlegi nemi erőszak definíción, ami a következő: „erőszak, kényszer vagy fenyegetés általi szexuális bántalmazás”. Az új verzió tartalmazná a beleegyezés nélküli kifejezést, illetve azt, hogy a belegyezés bármikor visszavonható, valamint, ha a másik ember ítélőképessége korlátozott akkor, az azt jelenti, hogy nincs beleegyezés.
A következmények
Az elkövetők a négyhónapos tárgyalássorozat végeztével 20 évnyi börtönbüntetésre számíthatnak.