Mágnesek helyett fridgescaping? – Így lett a hűtődekorálás az új közösségi média trend
Magazin
A fridgescaping a hűtő belsejének művészi elrendezését, dekorálását jelenti. A fogalommal még 2011-ben Kathy Perdue designer rukkolt elő a tablescaping mellett (ami hihetetlen módon művészi asztaldíszítést, vagyis terítéket jelent), azonban sejtelme sem lehetett arról, hogy egy akkor még nem is létező platformon fog világkörüli karriert befutni 13 évvel később a koncepció. A különleges hűtődesign-nak többek közt a Bridgerton sorozat adhatott új lendületet, hiszen meglepően sok hűtőt díszítettek hasonló tematikában. A díszítést pedig a szó legszorosabb értelmében érdemes érteni, ugyanis itt nem csak az ételek külön sajtos és húsos polcra rendezéséről van szó, hanem vérre menő dekorálásról, mini festményekkel, vázába tett virágokkal, kristályokkal, kerámia edényekkel, nem ritkán pedig valamilyen tematikának az alkalmazásáról, legyen az a Bridgerton, vagy akár a Star Wars.
Mi ennek az értelme? Ezt, ahogy az a közösségi médiás trendeknél lenni szokott, nem olyan egyszerű elsőre meghatározni, hiszen egy hűtő funkcionalitásának lerontása felesleges design elemekkel nem tűnik éppen a rohanós reggelek legjobb barátjának. Könnyű elképzelni mekkora frusztrációt okozhat, ha a gondosan felépített munkád egy pillanat alatt tönkremegy, mert valakinek éppen a leghátul levő ételmaradék kell. Már ha éppen nem feledkezik teljesen meg róla, míg átható szag nem kezdi jelezni, hogy a virágok és tálak hada mögött volt egyszer valami ehető. A törekvés tehát arra, hogy folyton kirakatnak legyen álcázva egy ilyen gyakran használt tárolási felület, könnyen felőrölheti a szabadidődet és a pénztárcádat, miközben fennáll annak is a kockázata, hogy megmérgezed magad egy oda nem illő festék, vagy növény használatával.
Bár elsőre nem tűnik okos ötletnek, mégis kell, hogy legyen valami hozzáadott érték benne. Bármekkora hatalma is van a közösségi felületeknek, nem minden furcsa ötlet lesz ennyire felkapott, ha nem tudnak tömegek azonosulni vele. A fridgescaping kapcsán ezt az értéket a többi otthon-alakítós trend alapjaiban kell keresni. A rendszerezős, szortírozós divatok ugyanis mindig is nagy népszerűségnek örvendtek, hiszen valamiféle kontroll és felszabadulás érzetet adnak a kaotikus mindennapokban, miközben az egyszerű és unalmas házimunkát az önkifejezés, kreativitás színterévé fordítják át. A gardrób, a konyha, a tároló, vagy akár a hűtő rendszerezése mind ezt az érzetet adja meg.
Ezen felül a fridgescaping a tematikus díszítéssel a kreativitásra és önkifejezésre még rákapcsol egy fokozatot. A „résztvevők” körében sokszor hangzott el, hogy nemcsak a díszítés élménye szabadít fel boldogsághormonokat az alkotási folyamat során, hanem ezután is dopaminhullám éri őket minden alkalommal mikor kinyitják a hűtőt. Az sem elhanyagolható előny, hogy egy hűtő nem igazán mutat jól, ha a tartalma egy darab jégkrémes dobozba pakolt maradék ételből, vagy gyorsételek hadából áll, így a díszítéshez szinte elengedhetetlen a zöldség, gyümölcs, tojás, gyümölcslé, és egyéb friss ételek beszerzése, melyeknek a jelenléte növelheti az egészséges életmód és a házi főzés esélyét, ösztönözve az új dolgok kipróbálására. Végül, de nem utolsó sorban, az ételek és italok egyedi kis tárolókba öntögetése és pakolása is segítheti az étkezési és ételtárolási tudatosságot, csökkentve akár a megtermelt hulladék és kidobott ételek mennyiségét (már, ha ugyebár nem felejted el a hátsó sorban csücsülő maradékot).
Ha pedig azt nézzük, hogy nem is a hűtő a legelvetemültebb hely, amit meghódított a kreativitás szelleme, hiszen a cardening, vagyis az autóba (kesztyűtartóban, szélvédőn, stb.) történő kiskert ültetésének trendje is éppen világot hódít, érzékelhető, hogy mennyire szükségünk van a rendszerezésnek és önkifejezésnek teret adó „örületekre”. Rohanásig felgyorsult világunk, a pandémia közelmúltbeli fenyegetése, a globális katasztrófáktól, háborúktól való szorongás csak néhány ok arra, hogy miért vágyunk a kontroll érzetére és a kreativitásra annyira kétségbeesetten, hogy ennek még a reggeli rohanást is beáldozzuk. Talán pont ez a cél. Hogy egy pillanatig ne rohanjunk.