Játék és felnőttkor – Miért fontos, hogy ne felejtsünk el játszani?
MagazinKépzeljünk el egy világot, ahol a felnőttek nem csupán a felelősségeik nyomasztó súlya alatt próbálnak túlélni, hanem képesek megtalálni az egyensúlyt a felszabadult játék és a kötelezettségek között. Ebben a cikkben arra vállalkozunk, hogy feltárjuk a felnőttkori játék pozitív és negatív hatásait, illetve arra, hogy megmutassuk, hogy a dolgos, mégis nyugodt, boldog felnőtt élet megteremtése miért fontos.
Mi is az a játékosság?
A játékosságot úgy definiálják, mint azt a hajlamot, hogy egy helyzetet úgy alakítsunk, hogy az élvezetet, humort és szórakoztatást nyújtson önmagunknak. A játékosság természetét számos melléknévvel lehet jellemezni. Néhány ezek közül a jelzők közül, például a vidám, a boldog vagy a barátságos játékosság a szubjektív jólét magasabb szintjét írja le, míg mások, mint például az aktív és a dinamikus, a fizikai jólétre és aktivitásra utalnak. A játékosság hét alapvető dimenzióval, tényezővel rendelkezik, melyek a következőek: a vidám és belefeledkezett; a szeszélyes; az impulzív; az intellektuálisan bájos; a képzeletgazdag; a könnyed; valamint a kedves és szerető játékosság. Közülük talán a legkülönlegesebb a nyitott-vidám tényező, amely olyan tartalmakat foglal magában, amelyek nem csak a szubjektív, de a fizikai jólétet is tükrözik. Ilyen tartalmak lehetnek például a magas szintű pozitív hangulat vagy az energikusság.
A szubjektív jólét és a játékosság
Tanulmányok kimutatták, hogy a felnőttkori játékosság szoros kapcsolatban áll olyan kimeneti változókkal, mint például a belső motiváció, a kreativitás, a spontaneitás, a munkahellyel szembeni pozitívabb hozzáállás, a munkával való elégedettség, illetve a kiemelkedő tanulmányi eredmények. Más tanulmányok szerint a kreatív játékosság az életelégedettség egyik fontos alapfeltétele lehet. Ezenkívül a játékosság következménye lehet még az életminőség javulása, a flow-élmények átélése, valamint az élvezetes és a teljes élet is. Mások szerint a játékosság magasabb szintű intellektuális képességeket is eredményez, például ennek a tényezőnek tulajdonítják a kíváncsiság, a kreatív alkotóképesség vagy a tanulás szeretetének kialakulását. Emellett fontos érzelmi erősségek létrejöttéért is lehet felelős, például az életerő, a remény, a szeretet vagy a társas intelligencia fejlődéséért. Továbbá hozzájárulhat a csapatban való hatékonyabb egyéni működéshez. Végül pedig a játékosság a felnőttek körében elősegítheti a pozitív érzelmek gyakoribb megtapasztalását is. A pozitív érzelmek szaporítása pedig nemcsak az egyén aktuális cselekvés-gondolat repertoárját szélesíthetik, hanem segíthetik az illetőt abban, hogy hatékonyabban hasznosítsa pszichológiai erőforrásait.
A játékosság azonban nem csak a pszichológiai jólétünkhöz és magasabb önértékelésünkhöz járulhat hozzá, hanem a fizikai egészségünkhöz is. A játékos felnőttek több szabadidős tevékenységet végeznek. Ezek jobb pszichológiai egészséget, magasabb minőségű társas kapcsolatokat és pozitívabb általános egyéni hangulatot is eredményezhetnek.
A fizikai jólét és a játékosság
A téma szakértői szerint a játékos felnőttek fizikailag egészségesebbnek érzik magukat, mint kevésbé játékos társaik. Például sok játékos felnőtt hatékonyabban éri el belső céljait, ami jobb fizikai egészséget is eredményez. A játékosság vonásainak szélesebb körű leírásai alapján feltételezhető, hogy a játékosság magasabb átlagos aktivitási szinttel jár együtt. Például a játékos emberekre jellemzőbb a felfedező viselkedés és a több természetben eltöltött idő. Azonban a játékosság negatív tulajdonságokat, cselekedeteket is vonhat maga után. Például a bolondos játékosság hozzájárulhat az alacsony lelkiismeretesség kialakulásához, az önszabályozásra való csökkent hajlamhoz, illetve a játékos emberek kevésbé tudnak előre átgondoltan cselekedni. Ezért a játékos személyiségek hajlamosabbak lehetnek a káros anyagok használatára, helytelen étkezési szokások kialakítására, valamint kevésbé érezhetik magukat biztonságban. Továbbá a játékhoz társuló pozitív érzelmek segíthetnek a fizikai erőforrások, például a koordináció, az erő vagy a szív- és érrendszeri egészség megtartásában is.
Az élvezetes tevékenységek és a játékosság
A kutatók szerint a játékos emberek nagyobb hajlandóságot mutatnak élvezetes tevékenységek végzésére is. A kutatások kimutatták, hogy az élvezetes tevékenységekkel töltött idő pozitív hatással lehet egyes fiziológiai paraméterekre, például alacsonyabb vérnyomást, illetve megfelelőbb kortizol szintet eredményezhet. A játékosság és az élvezetes időtöltés ezenfelül csökkentheti a depresszió vagy a negatív érzelmek keletkezésének esélyét is. Azonban a játékos emberek hajlamosak lekicsinyelni az egyedül, csendben töltött idő fontosságát, illetve kevésbé szakítanak időt a tudatos lazításra. A bolondos játékossággal definiálható személyekre még inkább jellemzőek ezek a hiányosságok.
A felnőttkori játékosság és a személyiség erősségei
Más tanulmányok azt mutatják, hogy a játékos tevékenységek gyakori megjelenése és azok magas intenzitása kapcsolatban állhat a kreativitás, a szépség és a kiválóság magasabb fokú megbecsülésével, valamint a jobb humorérzékkel. Azonban a mértékletesség erényéhez tartozó erősségek – például a megbocsátás, a szerénység, a kitartás, a perspektíva, az elővigyázatosság, és az önszabályozás – kevésbé jellemzőek a játékos emberekre. A játékosság kreatív (azaz képzeletgazdag és aktív) és szórakoztató (vagyis derült és izgalmas) változatai mutatják a legszorosabb számszerű összefüggést a pozitív személyiségerősségekkel. Különösen a kreativitás, a lelkesedés, a szeretet, a remény és a humor erősségei mutatnak szoros kapcsolatot a játékosság aspektusaival, míg a vallásosság, a vezetés, a megbocsátás, a méltányosság, a kedvesség és az őszinteség viszonylag alacsonyabb számszerű összefüggést mutat. A játékosság bolondos (azaz a gyermeki és a szeszélyes) változatai pedig – a kreativitás és a humor kivételével – negatív karaktererősségeket eredményeznek. Azonban az mindenképpen megállapítható, hogy a kreativitás, a humor és a remény a játékosság szerves, globális részei.
Források:
- researchgate.net/publication/254256930_The_well-being_of_playful_adults_Adult_playfulness_subjective_well-being_physical_well-being_and_the_pursuit_of_enjoyable_activities
- psychcentral.com/blog/the-importance-of-play-for-adults#benefits
- psywb.springeropen.com/articles/10.1186/2211-1522-1-4