Ámulatba ejtő állati anatómia, avagy bizarr állati testrészek
Technika
Ha kilépünk a kényelmes és hűvös otthonunkból, és körülnézünk az állatvilág különleges teremtményei között, megtapasztalhatjuk a természet végtelen kreativitását és az evolúció lenyűgöző útjait. Cikkünk során bemutatjuk a legbizarrabb és legérdekesebb állati testrészeket, amelyek olykor egészen meghökkentőek lehetnek.
A sáskarákok szeme
A sáskarák kidülledt, összetett szemei, melyek száron ülnek, olyan hihetetlenek, hogy szinte valószerűtlennek tűnnek. Az emberi szemekkel ellentétben a sáskarák szemei nem rendelkeznek olyan egyedi lencsékkel, melyeken keresztül a fény a retinára összpontosulhatna. Ehelyett a sáskarákok a szemeik felszínén található fényérzékeny receptorsejtek révén képesek érzékelni a fény hullámhosszait a látható, infravörös és ultraibolya spektrumban. Ezen képessége által, hogy sok színt lát, illetve élénkszínű testrészekkel rendelkezik, fajtársaival is könnyebben tud kommunikálni, melyeket figyelmeztetni tudja villámgyors ütőképességére is. Egyes fajok biolumineszcenciával is rendelkeznek, amellyel jelezni tudnak más sáskarákoknak, akik kéretlenül betörtek a területükre. Továbbá a színpompásságuk párzási jelként is működik. Hisz a nőstények előnyben részesítik a színesebb hímeket. Emellett a sáskarákok a szemeik által tökéletesen alkalmazkodtak környezetükhöz, például az óceán mélyén lévő színes korallokhoz is.
A birkafejű hal fogai
A birkafejű hal fogai annyira bizarrok, hogy egyenesen nyugtalanítóak. Hisz nem olyan nagy, cikkcakkos fogai vannak, mint amilyeneket a legtöbb hal villant meg. Inkább meglehetősen egyenletesek és méretük is hasonló egymáshoz. Így a hal fogai olyasfélék, mint az emberi metszőfogak, szemfogak, kisőrlők és őrlők. Pont e hasonlóság miatt kelthet bennünk kellemetlen érzést ez a fogsor. Így nem lenne túlzás azt mondani, hogy a birkafejű hal akár egy mosolyt is villanthatna egy horgászra, ha nem szeretne ebéddé válni. A halnak különleges étrendje miatt van szüksége erre a fogazatra, melynek részei például a kagylók és más kemény héjú állatok.
A spanyol bordás gőte bordái
A spanyol bordás gőte nem csak a hasa alátámasztására használja bordáit. Amikor támadás éri, az állat kinyomja bordáit, amíg azok át nem hatolnak a testén, feltárva egy sor csontot, amelyek mérgező tüskékként viselkednek. Megdöbbentő módon a gőte egyáltalán nem szenved károsodást a furcsa védekezési manőver következtében. Azáltal, hogy előrehúzza bordáit, úgy, hogy azok 50 fokos szöget zárjanak be a gerincével – miközben egyébként mozdulatlan marad – a gőte addig feszíti a bőrét, amíg a bordák át nem tudnak hatolni rajta. Továbbá mérgező, tejszerű anyagot is választ ki. Ezek kombinációja rendkívül hatékony védekezési mechanizmust alkot, ami vagy a ragadozó halálát okozza, vagy kínzó fájdalmat idéz elő támadójában.
A kaszáspók lábai
A kaszáspókot sokan egyetlen faján keresztül ismerik, a hosszúlábú kaszáspókon keresztül. A kaszáspóknak nyolc ízelt lába van, de érdekes módon nem rovar és nem is pók, csupán pókféle. Ellentétben egyesek hitével a kaszáspók nem is mérgező. Az állat lenyűgöző, bizarr testrészei a lábai, és nem csak a hosszúságuk miatt. Ezek a csodálatos nyúlványok egyszerre több szerv munkáját végzik. Lábai képesek érzékelni a hőt, a vizet, a nyomást és egy sor vegyi anyagot is. Lábainak érzékelési képességei olyanok, mintha nyelvek, orrok és ujjbegyek lennének az ujjperceid felett. Ezeket a többízületes lábaikat többször is körbe tudják csavarni a faágak körül. Lábuk alsó részei pedig annyira távol vannak testük többi részétől, hogy lyukakkal vannak ellátva, amelyek biztosítják a nyúlványok oxigénellátását. A kaszáspókok lábai más okokból is lenyűgözőek. A negyedik pár lábukon például szúrós tüskék találhatók, amelyeket egyes kaszáspókok ragadozó laposférgek kettészakítására vagy a párzási jogért folytatott küzdelemben használnak. A faj nőstényei számára a lábméret, a lábhosszúság fontos tényező.
A fülbemászó szárnyai
A fülbemászó szárnyai a természet fejlődésének egyik csodái. Ránézésre nem gondolnánk az ízeltlábúról, hogy olyan szárnyai vannak, amelyek együttesen kétszer akkora méretűek, mint a teste. A sokkal kisebb bőrszerű elülső szárnyak alatt bonyolultan összehajtva rejtőznek ezek a hátsó szárnyak, melyek nem láthatók, amíg a rovar fel nem emeli a teste hátsó részét. Ekkor, az előtűnő hátsó szárnyakat csapkodva, a fülbemászó kitárja őket, ami olyan heves és kitartó erőfeszítést igényel, hogy a rovarnak egy levélhez vagy gallyhoz kell rögzítenie magát, amíg a szárnyak teljesen ki nem nyílnak. Megdöbbentő módon a kinyílt szárnyak izomerő nélkül is stabilan rögzülnek. Ezt a stabilitást a rovar rugószerű szárnycsuklója biztosítja. A fülbemászó egy másik meglehetősen bizarr dologról is ismert. A rovar neve abból a téves hiedelemből ered, hogy a fülbemászó szokása, hogy az emberi fülbe mászik. A valóságban ez azonban nem jellemző rá. Tudományos rendjének neve dermaptera, ami szintén meglehetősen fantáziadús, mert „bőrszárnyat” jelent.
Források:
- listverse.com/2021/09/10/top-10-animals-with-totally-crazy-body-parts/
- ndtv.com/webstories/feature/7-animals-with-strange-body-parts-17300
- listverse.com/2018/12/15/10-creatures-with-really-strange-bodily-functions/
- listverse.com/2014/07/06/10-animals-with-the-strangest-body-features/