Csak nyilvános WC-t ne?!
MagazinHa volt valaha bármi, amiről úgy gondoltam, hogy nem fogom látványosságként megnézni, az biztosan a nyilvános mosdó volt. A közillemhelyek használatának gondolatától is sokszor kirázott a hideg, mivel az élmény gyakran társult kellemetlen szagokkal, hangokkal és azzal a költői kérdéssel, hogy vajon ma hányan fogják megpróbálni kopogás nélkül rámtörni a fülke ajtaját, miközben próbálok a csésze felett egyensúlyozni egyik kézzel a kabátomat, másikkal a táskámat szorongatva. Neked is ismerős? Akkor tarts velem, hiszen a következő cikkben bemutatom, hogy milyen alapvető igényszinteknek kellene megfelelnie egy nyilvános mosdónak, és hol tartanak ebben most.
Használhatom a mosdót? Avagy az alapvető higiénia szintje
Pisilnie mindenkinek kell. Ez arra engedhet következtetni, hogy a mosdók célközönsége egy meglehetősen széles társadalmi csoportot foglal magába. Az otthontól távoli WC-használat mégis sokszor hagy maga után kívánnivalót a higiéniát, biztonságot, privát szférát tekintve. A nyilvános mosdók állapota mellett azonban sokszor a puszta hiányuk is aggodalomra adhat okot. A legtöbb nyilvános mosdó fizetős, belépődíj vagy fogyasztás ellenében vehető igénybe, ezzel viszont a talán leginkább rászoruló deprivált társadalmi rétegeket szorítja ki a használat jogából.
A nyilvános mosdók egyre csökkenő száma emellett azért is probléma, mert a mosdó-függőség időről időre mindenki életében megjelenhet. Akár a menstruáció, a gyomor és bélrendszeri problémák, esetleg egy rosszabb felfázás, mind azt eredményezhetik, hogy komoly stresszfaktorrá válhat egy-egy rövidebb út során is az azonnal elérhető mosdó hiánya. A világ országai közül Izlandon található a legtöbb nyilvános mosdó, itt 100.000 főre vetítve átlagosan 56 illemhelységgel találkozhatunk. Magyarországon ez az arány 16 mosdó/ 100.000 fő, az Egyesült Államokban viszont az így számolt mosdók száma alig éri el az átlag nyolc darabot. Ha pedig a különleges társadalmi csoportok, például mozgássérültek helyzetét vesszük, a helyzet még ennyire sem rózsás. A mosdók fenntartása bár köztudottan költséges és nehéz, hiszen fokozottan ki vannak téve a rongálás veszélyének, azonban az emberi méltóság alapvető joga a mosdóhasználat közben is meg kellene, hogy illessen mindenkit. Arról nem is beszélve, hogy a mosdók hiánya köztisztasági problémához is vezethet.
A méret a lényeg?
Tegyük fel, hogy találtál nyilvános mosdót, és még tisztának is tűnik. Ez már ritkaságnak számít, így valószínűleg már ez is örömmel tölt el. De mi tűnik fel ezután? Férfiaknál talán a piszoárok nem megfelelő távolsága, esetleg elválasztófal hiánya jelenthet gondot, míg nőként a kilométereken keresztül kígyózó sor, mely abból fakadhat, hogy sem a fülkék jogszabályban meghatározott mérete, sem a száma, nem egy átlag női használatra lett tervezve. Egy nő átlagosan kétszer annyi időt tölt a mosdóban, mint férfi társai. A biológiai és társadalmi különbségek (például a kisgyermek is sokszor az anyát kíséri a női mosdóba) egyenes ágon vezethetnek sorok kialakulásához, ha nőkre és férfiakra azonos számú fülke/ piszoár lett kialakítva.
Egy jó megoldás a sorok kialakulása ellen például a koedukált rendszer. Bár ez elsőre ijesztőnek tűnhet, a megfelelő szigetelés és biztonság bevezetésével, például ajtóval leválasztott közös előtér és fülkék helyett „mini-fürdőszobák” tervezésével, ez a Svédországban is tapasztalható design csodákra képes. Nemcsak a sorokat szünteti meg, de mivel a WC és a mosdókagyló is egy térben található, sokkal kényelmesebb lepakolni. Ezen a szinten már nemcsak a mosdó létezése teljesülne, hanem lehetőséget adna visszavonulásra, felfrissülésre.
A családközpontúságról a mosdóknak is szólni kéne
Még feljebb lépve az igények listáján, előtt utóbb sokak életében eljön az a pillanat, mikor kisgyermekét kell mosdóba kísérnie. Ez azonos nemű gyermeknél egyszerűbb, egy kislányát kísérő apuka fejében azonban merülhetnek fel kérdések. Családi mosdók nem sok helyen találhatóak meg jelenleg hazánkban, pedig lényegesen megkönnyítenék a szülők helyzetét. Ezek mellett fontos fejlesztés lehet az apukák számára is elérhető pelenkázó asztal, a megfelelő privát szférát adó baba-mama szoba, vagy éppen a falra szerelhető és lehajtható ülőke kisbabák számára, melybe a dolgát végző anyuka biztonságosan beleültetheti gyermekét. Jelenleg legtöbb esetben a kabát és táska egyensúlyozása mellett még egy gyereket is tartaniuk kell. Egy kis figyelemmel és körültekintéssel viszont elérhető lenne, hogy több élethelyzetben is megvalósuljon a már előző szinten elért kényelem.
Amikor a funkcionalitást élmény is kíséri..
Végül pedig érdemes szót ejteni arról a már tényleg ritkaságszámba menő szintről is, ahol annyira profi szintre vitték a megvalósítást, hogy a szükségletek kielégítése mellett még különleges élményt is adnak a mosdóhasználathoz a tervezők. Hundertwasser új-zélandi tervezése egy színes csempékkel, kerámiával, mozaikokkal díszített turisztikai látványosságként a világ legtöbbet fényképezett nyilvános vécéje. A Tokyo Toilet szervezet által tervezett és fenntartott mosdók nemcsak a higiéniára figyelnek, hanem a megfelelő design választására is. Találkozhatsz például olyan helyiséggel, melynek üvegoldalai áttettszőek, ha nem tartózkodik bent senki. A különleges kinézet mellett ez biztonságérzetet is adhat, hiszen kintről látható, hogy mi vár majd bent.
A különleges élmény pedig már Budapesten is elérhető a Pop&Roll Art Toilet megnyílásával. Bár a belépés korántsem ingyenes, időnként érdemes lehet meglátogatni, hátha rózsaszín és kissé retró design-jával, vicces és meglepő részleteivel, és nem utolsósorban tisztaságával, visszaadja másnak is a nyilvános mosdókba vetett hitét.