A Balaton átúszás ritkán megénekelt kalandos múltja

Sport 2024.11.01. Tóth Krisztián

A nagyközönség által ma ismert Balaton átúszás hosszú évtizedekkel az első hivatalos átúszást követően alakult ki. 1880-ban történt, hogy Szekrényessy Kálmán – akit az első profi magyar úszónak tartanak – első emberként úszta át a Balatont annak legszélesebb pontján Siófokról Balatonfüredre (14000 m), amivel bizonyára nem sejtette, hogy egy több mint 140 éve fennálló társadalmi esemény alapkövét rakta le.

Az Aranykor (1922-1943)

Az átúszással foglalkozó irodalmak 7 különböző korszakot különítenek el a rendezvény történetében, amik közül az 1922 és 1943 közötti, aranykornak nevezett időszak volt a legpezsgőbb mind közül. A korszak elnevezése abból adódik, hogy a versenyeket ekkortájt rendezték a legkövetkezetesebb módon, valamint a korábbi Magyar Úszó Egylet (MUE) háziversenye ekkoriban fejlődött félprofi, majd később profi viadallá. Az átúszás újraélesztéséhez egyébként a Horthy vezette új politikai vezetésnek is komoly érdekei fűződtek, ugyanis az esemény is egyfajta bizonyítéka volt a megtört magyarság lassú feltámadásának. A korszak első, 1922-es viadalát az a Páhok István nyerte, aki mind a mai napig a Balaton átúszások legsikeresebbje. A következő versenyre 1924.augusztus.17-én került sor, talán mondani sem kell, hogy a hagyományos Siófok-Balatonfüred útvonalon. A verseny biztosítottságáról csak annyit, hogy a 7 indulót egyetlen kis motorcsónak kísérte a teljes versenyen, ami a mai világban teljesen elképzelhetetlen lenne még akkor is, ha ilyen kevesen állnának rajthoz. 1924 egyébként abból a szempontból különleges, hogy Irsay Katalin személyében a verseny történetének első ismert női úszója is a tó hullámai közé vetette magát. Az 1923-ban elhunyt Szekrényessy Kálmán nevével fémjelzett versenyt egészen a II. világháború kitöréséig minden évben sikeresen megrendezték, ám az egyre nagyobb figyelem és népszerűség ellenére sem nőtt drasztikusan az indulók száma. A korszak legnépesebb mezőnye 1935-ből való, mikor összesen 16 úszó (12 férfi, 4 nő) vágott neki az embert próbáló 14 kilométeres távnak. A legtöbb győzelemmel rendelkező Páhok az aranykor legjobb időeredményével is büszkélkedhet, utolsó 1943-as győzelme alkalmával sikerült egy 3 óra 33 perces versenycsúcsot úsznia.

Az ideológia bűvöletében (1948-1967)

A korszak elején még a nyugati világra jellemző elképzelések is szerepet kaptak a tervezésnél. „A Balaton legyen olyan fogalom a sportban, mint Wimbledon!” – ilyen és ehhez hasonló célkitűzésekkel kezdték újraéleszteni az átúszást 1947-ben. A szervezők kezdeti igyekezete ellenére az új politikai vezetés hamar más irányba terelte a versennyel kapcsolatos kommunikációt, ahol a viadal történetében először előtérbe került a széles néptömegek bevonásának igénye. Ennek eredményeképp meghirdették az eddigre közel 70 éves történelemmel rendelkező esemény eddigi legrövidebb, „mindössze” 3600 méteres távját a Balatonfüred-Tihany vonalon. Emellett természetesen a Szekrényessy emlékversenyt is minden évben megrendezték, ám a korszak kiemelkedő teljesítménye nem ezen a viadalon született. 1956-ban Szénási Imre – aki egy évvel korábban 100 kilométert úszott egyhuzamban lefelé a Dunán – első emberként teljesítette a Siófok-Balatonfüred-Siófok közötti, mintegy 25 kilométeres távot. Az ötlet egyébként még magától Szekrényessítől származott, azonban az akkori úszástechnikai színvonallal mindez még gyakorlatilag lehetetlen vállalás lett volna. A szűk két évtized kiemelkedő úszói Vörös Ferenc és Szalay János voltak. Előbbi egymást követő négy, utóbbi pedig zsinórban három alkalommal győzött a 14 kilométeres távon, ahol a korszak legjobb időeredményét Aubel Gábor, a Siketek FC úszója érte el egy 3 óra 11 perc és 20 másodperces úszással. A korszak végére olyannyira visszaesett a hagyományos 14 kilométeres táv iránti érdeklődés, hogy az 1967-es, 2 fő részvételével lebonyolított „versenyt” követően egy teljes évtizeden keresztül nem rendezték meg az átúszást a Siófok-Balatonfüred útvonalon. A 14 kilométeres táv – immár kizárólag profi sportolókkal – 1977-ben tért vissza, ám a nagyközönség által ma Balaton átúszásnak ismert tömegrendezvényre 1982-ben került sor először. Az azóta eltelt több mint 40 év alatt a rendezvény Európa egyik legsikeresebb nyíltvízi úszósorozatává nőtte ki magát, ahol évről-évre több mint 10000 lelkes úszó próbálja meg kitolni a határait, pont úgy, ahogyan azt Szekrényessy is tette még 1880-ban.