Itt a könyvapokalipszis? Erre kell számítani a könyvek árkötöttségéről szóló törvény kapcsán

Magazin 2024.11.03. Konda Nikolett

Könyvmolyoknak nem kell bemutatni a 2024. október 1-jén hatályba lépett törvénymódosítást, ami kis túlzással élve traumatizálta az olvasói közösségeket, akik jellemzően már így is évek óta túl drágának tartották a könyveket. Mit tartalmaz pontosan ez a törvény, kell-e tartanunk bármitől is?

Röviden: a törvénymódosítás lényege, hogy a 2024. október 1. után megjelenő könyvekre a megjelenést követő egy évben legfeljebb 10% kedvezmény adható, beleértve a könyvek előrendelési időszakát is. Az árkötöttséget más előnyökkel sem kompenzálhatják a kereskedők, ezekre a könyvekre sem szállítási kedvezmény, sem esetleges törzsvásárlói pont nem adható, sőt plusz ajándékkal sem fogja tudni senki a saját könyvesboltjába csábítani a vásárlókat, ugyanis a törvény ezt is tiltja. Mindemellett a könyves webáruházak esetén a szállítási díjat is szabályozzák: eddig a cégek egyénileg dönthettek arról, mekkora végösszeg felett biztosítanak ingyenes házhozszállítást, ezentúl viszont ez egységesen 15 000 Ft végösszegtől kezdődhet.

Az olvasók legnagyobb vesztesége: vége az előrendelési előnyöknek

Ahol a törvénymódosítás az olvasóknak és a kiadóknak is a legjobban fog fájni, az az előrendelési kedvezmények szigorítása, ami korábban a legjobb spórolási lehetőséget jelentette a vásárlóknak, a kiadók és a kereskedők pedig nem csak az eladásaikat tudták vele növelni, hanem egyfajta igényfelmérésként is szolgált a gyártási mennyiségeket illetően. Most azonban ez utóbbi előny is kérdéses, ugyanis nagyobb kedvezmény híján az olvasók kevésbé lesznek motiváltak arra, hogy a könyveket előrendeljék.

Bár a közelgő megjelenésű könyveket továbbra is elő lehet rendelni valamennyi kereskedőnél, a jelentős előrendelési kedvezményeknek a törvény hatályba lépésével vége szakadt. Korábban a hazai könyvpiac két legfontosabb szereplőjénél, a Libri-Bookline csoportnál és a Líránál is 20% kedvezménnyel lehetett előrendelni a közelgő könyveket, a Bookline és a Líra online felületein pedig a megjelenést követő néhány napban is érvényes maradt a kedvezményes ár. A Bookline, és hozzá hasonlóan sok más kisebb kereskedő is ezen felül minden új (nem antikvár), papíralapú könyvre 15% online alapkedvezményt adott, ami az október 1. után megjelenő könyvek esetén szintén megszűnt. 

A törvénymódosítás hátrányt jelenthet a kisebb kereskedők számára, akik erősebb brandérték híján magas alapkedvezménnyel vagy más előnyökkel igyekeztek magukhoz csalogatni az olvasókat, most viszont újabb módszereket kell találniuk, amivel meggyőzhetik a potenciális vásárlókat, hogy a nagyobb, ismertebb kereskedőkkel szemben őket válasszák.

Egyébként még mindig érdemes élni az előrendelés lehetőségével az olyan könyvek esetében, ahol előre lehet sejteni, hogy gyorsan elkapkodják majd őket, de sajnos ez már árbeli különbséget nem fog jelenteni.

Természetesen ezzel sem lesz vége az olvasás kultúrájának

Rádió? Tévé? Internet? Mindegyik megjelenésekor jól megmondták, hogy befellegzett a könyvek korszakának, és mégsem. Sőt, az oly praktikus és a papíralapú könyvek vásárlói által is imádott e-könyvek megjelenése sem darálta be a könyvpiacot. Így hát nincs okunk azt feltételezni, hogy a könyvek belátható időn belül megfizethetetlenek lesznek, aminek köszönhetően csökken majd a rendszeresen olvasók közössége. Bár egyelőre erről nincsenek konkrét adatok, lehet rá számítani, hogy az árkötöttségnek köszönhetően a kiadók a könyvek borítóárait is csökkenteni fogják, ha a törvény az eladások visszaesését eredményezi.

Olvasóként pedig pánikra semmi ok! Ha egyetemista büdzséből szeretnénk sokat olvasni, bármikor nyitva áll előttünk a könyvtárlátogatás lehetősége mindössze jelképes összegért, de a különböző online marketplace-eken és csere-bere csoportokban is hozzájuthatunk akár a legújabb könyvekhez is jutányos áron. A 2024. október elseje előtt, illetve a jövőben több mint egy éve megjelent könyvekből pedig szinte végtelen mennyiségben válogathatunk nagy kedvezményekkel is.

 

Források: