Minimalizmus a mindennapokban: Miért válasszuk az önkéntes egyszerűséget?
MagazinVajon lehetséges, hogy minden, amit a boldogságról tudni véltünk, csak tévhit? Ugyanis az önkéntes egyszerűség gyakorlói szerint a valódi elégedettséghez nem a több, hanem éppen a kevesebb vezet. Ebben a cikkben nemcsak felfedjük, mi rejlik az egyszerűség filozófiája mögött, hanem gyakorlati útmutatót is adunk az első lépésekhez – miközben eloszlatjuk a leggyakoribb tévhiteket is, hogy az egyszerűbb élet valóban szabadabb lehessen.
Mi is az az önkéntes egyszerűség?
Az önkéntes egyszerűség (voluntary simplicity), vagyis az egyszerű életmód olyan életforma, amely elutasítja a fogyasztói kultúrák magas fogyasztású, anyagias életvitelét, és helyette azt erősíti meg, amit sokszor szimplán „egyszerű életnek” vagy „lelassításnak” neveznek. A fogyasztás elutasítása abból a felismerésből fakad, hogy a nyugati stílusú fogyasztási szokások rombolják a bolygót, illetve abból, hogy a magas fogyasztás etikátlan egy olyan világban, ahol egyes emberek mélyszegénységben élnek. Továbbá abból is ered, hogy az élet értelme nem található meg az anyagi dolgok fogyasztásában vagy a felhalmozásában. A pazarlás és a birtoklás vágya ennek megfelelően az élet eltékozlásának számít, és semmiképp sem érdemli meg azt a társadalmi elismerést, amelyet manapság kapni látszik. Az egyszerűség megerősítése pedig abból a felismerésből fakad, hogy nagyon kevésre van szükség a boldog élethez. Hiszen a bőség egyfajta lelkiállapot, ami nem egyenlő a fogyasztási cikkek magas mennyiségével, és nem is ezek által érhető el.
Ez a szemlélet az anyagi szükségletek lehető legegyszerűbb és legközvetlenebb kielégítését célozza meg, minimalizálva a fogyasztási javakra és szolgáltatásokra fordított kiadásokat, miközben arra buzdít, hogy egyre több időt és energiát fordítsunk azokra a forrásokra, amelyek nem az anyagi világhoz kapcsolják az elégedettséget és értelmet. Ez általában az alacsonyabb jövedelem és alacsonyabb fogyasztási szint elfogadását is jelenti, cserébe több időért és szabadságért, amelyet más életcélok megvalósítására fordíthatunk: közösségi vagy társadalmi szerepvállalásra, több időt tölthetünk a családunkkal, művészi vagy szellemi projektekkel foglalkozhatunk, olyan munkát végezhetünk, amiben jobban kiteljesedhetünk, politikai részvételt vállalhatunk, fenntartható életmódot folytathatunk, a spirituális elmélyülésre, olvasásra, elgondolkodásra, pihenésre, örömkeresésre, szeretetre és hasonlókra fordíthatunk időt – amelyek mindegyike kevés, vagy akár semennyi pénzt nem igényel.
Hogyan éljünk egyszerűbb életet?
Termessz saját élelmet!
Fordítsd fel a kerted egy kis részét, vegyél magokat, olvasd el az utasításokat, vagy szerezz palántákat, és ültesd el őket. Ha lakásban élsz, használd az erkélyedet saláta, eper vagy fűszernövények termesztésére. Talán még magad is meg fogsz lepődni, hogy egy apró, kiszáradt magból mennyi finom és egészséges élelmet varázsolhatsz az asztalra.
Egyél kevesebb húst!
Szerezz be egy vegetáriánus (vagy akár vegán) szakácskönyvet, és találj új kedvenc recepteket. Illetve hasznos lehet az is, ha a „húsra szánt” költségkeretedet megtartod, de bio húst vásárolsz. Így ugyanannyit költesz, de jobb minőségű húst kapsz, és kíméletesen tartott állatok húsát fogyaszthatod.
Szükségem van rá, vagy csak vágyom rá?
Mielőtt vásárolnál valamit, tedd fel magadnak a kérdést, hogy miért szeretnéd azt megvenni: szükséged van rá, vagy csak vágysz rá? Ne felejtsd el, hogy minél több tárgyad van, annál több energiát igényel azok tárolása és karbantartása is. Illetve kevesebb dolog = pénzdúsabb bankszámla! Továbbá azt is érdemes átgondolni, hogy szép-e az az árucikk, amit vásárolni szeretnél? Hiszen a művészet értéke, és azoké a dolgoké, amiket igazán szeretünk, túlmutatnak a szükségen. Mindemellett érdemes lehet azt is átgondolni, hogy megszabadulj a már meglévő felesleges dolgaidtól.
Vásárolj tudatosan!
Támogasd a helyi gazdaságokat, segíts nekik túlélni! Igen, ez azt jelentheti, hogy egy kicsit többet kell majd fizetni egyes árucikkekért, mert a helyi boltoknak nincs akkora vásárlóerejük, mint egy szupermarket láncnak. Hiszen a kis boltok nem kapnak nagy tételes kedvezményeket – tehát nem ránk akarnak extra költségeket terhelni, hanem eleve hátrányos helyzetben vannak.
Néhány további javaslat:
- Nézd meg, mennyit utazott az étel, amit vásárolnál, és válaszd a helyi lehetőséget!
- A termékeket csomagolás nélkül, vagy újrahasznosítható csomagolásban vedd meg!
- Válassz organikus vagy Fair Trade cégeket!
Milyen tévhitek övezik az önkéntes egyszerűséget?
A szegénység dicsőítése?
Az önkéntes egyszerűséget néha helytelenül úgy értelmezik, mintha az a szegénységet romantizálná, ami talán abból a tévhitből ered, hogy az egyszerűség néhány radikális híve – például Diogenész, Szent Ferenc vagy Gandhi – valóban rendkívüli anyagi lemondásban élt. Az ilyen extremizmus elidegenítő lehet, ha úgy tekintik, mint ami meghatározó jellemzője az egyszerű életnek, pedig nem az. Az egyszerűség hívei úgy is tűnhetnek, mintha elbagatellizálnák azok helyzetét, akik valóban anyagi hiányosságokkal küzdenek. Ezért fontos, hogy tudjuk: az önkéntes egyszerűség nem jelent szegénységet. A szegénység, annak különböző formáiban, megalázó és lesújtó. Az önkéntes egyszerűség viszont egy felhatalmazó szabadságkifejezésként értelmezhető: egy döntés, hogy kevesebb piaci árucikkel éljünk, mert úgy véljük, hogy ez jobb életet és világot eredményez. Az anyagi elegendőség megértése és elérése a célja.
Csak vidékieknek? Csak hippiknek?
Az egyszerű életvitel nem feltétlenül jelenti azt, hogy el kell hagynunk a várost a vidéki élet kedvéért, illetve azt sem, hogy hippivé kell válnunk, vagy egy kommuna tagjává. Bár egyesek számára a vidéki életmód előnyös életforma lehet, de ez nem mindenkinek vonzó vagy elérhető, ahogy a hippikommunákban való élet sem. Korunk egyik legnagyobb feladata kitalálni azt, hogy a városiasodó világunkban hogyan élhetünk egyszerűbben és fenntarthatóbban. Hiszen a jogi, politikai intézmények és a társadalmi infrastruktúra megnehezíti a városi egyszerű életet.
Primitív? Regresszív? Technológiaellenes?
Az önkéntes egyszerűség nem jelenti a tudomány és technológia minden előnyének megtagadását. Nem jelent barlangban élést, az elektromosság minden hasznának feladását vagy a modern orvostudomány elutasítását. Inkább megkérdőjelezi azt a feltételezést, hogy a tudomány és technológia-e mindig a legmegbízhatóbb út az egészséghez, boldogsághoz és fenntarthatósághoz. Valóban jobb-e elfogadni az ipar által kínált, oly nehezen megszerzett előnyöket – feltéve, hogy ezek valódi előnyök. Az önkéntes egyszerűség tehát egy gondosan megfontolt szkeptikus hozzáállást jelent a technológia és a tudomány felé, elutasítva azokat a részeket, amelyek összességében többe kerülnek, mint amennyit érnek. Ez távol áll a primitív vagy regresszív gondolkodástól.
Források:
- simplicitycollective.com/start-here/what-is-voluntary-simplicity-2
- fiercekindness.com/what-is-voluntary-simplicity-simplify-your-life-and-be-happier/