Túl drága a Gellért? Mesteri szintre emeljük az otthoni fürdőzést!
MagazinHa már fővárosunk nemzetközi szinten híres fürdőváros, miért is ne használnánk ki a gyönyörű és drága fürdők egyetemista-pénztárcához illeszkedő alternatíváját: a fürdőkádat?
Tökéletes alvás előtti lazítás
A nap bármelyik időszakában elkényeztetheted magad egy jó forró fürdővel, de a legtöbb hasznát este, néhány órával elalvás előtt fogod venni – és valószínű, hogy ilyenkor is esik majd a legjobban, egy hosszú és fárasztó nap után! Hogy miért az esti fürdő a legjobb? A forró víz segíti a hőleadást, ezáltal a tested maghőmérséklete alacsonyabb lesz, ami az alváshoz feltétlenül szükséges, így felgyorsíthatod vele az elalvás folyamatát, és potenciálisan jobban is fogsz aludni! Nem véletlen, hogy egy forró fürdő után különösen nyugodtnak, sőt fáradtnak érzed magad, érdemes ezt a gyakorlatba ültetve is kihasználni. A tökéletes hatásért kísérletezz illatos tusfürdővel vagy illóolajjal: a legmegnyugtatóbb illatok közé tartozik például a levendula, a jázmin, a narancs, a rózsa, de természetesen kitapasztalhatod saját magadnak is, hogy melyik illatot találod a legkellemesebbnek. Bármennyire is jól illik egy pohár bor a fürdőzéshez, ha egy jó alvásra vágysz, inkább valami alkoholmentes italt válassz!
Mi a helyzet a hideg fürdővel?
Próbáltad már a jeges kádfürdőt? Lehet, hogy most a gondolattól is kirázott a hideg, hiszen érzetre kétségtelenül nem annyira kellemes és megnyugtató, mint a forró fürdő, de ennek ellenére számos pozitív hatása van. Gyulladás, izomláz és magas vérnyomás ellen érdemes bevetni, de levezetésnek tökéletes egy keményebb edzés után is. Előnye a hideg zuhannyal szemben, hogy nem annyira hirtelen és sokkoló érzés érintkezni a hideg vízzel, hanem könnyen hozzá lehet szokni és kellemesnek érezni. A hideg fürdő ideális hőmérséklete 10 és 15 Celsius-fok közötti. További előnye, hogy a gyakori hideg fürdőzés növeli a hidegtűrő képességet, ami a különösen fázósak előnyére válhat.
Mennyi ideig?
Céltól függően a fürdőzés időtartama is változó. A körülbelül 40 Celsius-fok hőmérsékletű forró fürdőben érdemes akár 20-45 percig is ázni, de semmiképp sem tovább annál, ami neked kényelmes. Ha a meleg víz és a felszálló gőz hatására heves szívdobogást, fulladást, szédülést tapasztalsz, akkor egész biztosan túl hosszú ideje vagy a kádban a saját tűrőképességedhez képest, nem éri meg kockáztatni a rosszullétet. Ezzel szemben a jéghideg fürdő ideális időtartama még rövidebb: a jótékony hatásokat már 5-15 perc fürdőzés után tapasztalhatod. Ennél tovább nem ajánlott nagyon hideg vízben fürödni a potenciális veszélyek miatt.
Milyen kozmetikumokat használj?
Az igazán jó élményhez elősorban olyan tusfürdőt vagy habfürdőt érdemes választani, ami semmiképp sem szárítja a bőrt, hiszen a fürdőzés célja a wellness, senki nem szeretne dehidratált bőrrel kilépni a kádból. Az igazán megnyugtató, frissítő élményhez pedig válassz olyan illatot, ami számodra kellemes és ellazít!
Az otthoni spa-élmény szerves része sok ajánlás szerint a bőrradírozás is. Bár a rendszeres bőrápolás rendkívül fontos, a fizikai bőrradírozás és a drogériákban kapható durva szemcsés bőrradírok gyakran többet ártanak, mint használnak, különösen érzékeny bőr esetén. Amiért érdemes fenntartásokkal kezelni a bőrradírt, az nem csak a szemcsék durvasága miatt van, hanem azért is, mert ezek a termékek gyakran tartalmaznak a bőrhöz kifejezetten agresszív összetevőket, mint például alkoholt vagy túl sok felesleges illatanyagot. Bőrradír helyett kémiai hámlasztót érdemes választani, ami a durva mechanikai behatás helyett a bőr természetes megújulási folyamatát gyorsítja fel, nem mellesleg pedig a használata kellemes egy kis otthoni wellness során is! Kémiai hámlasztóból is sokfélét lehet kapni, erősebbtől a gyengédebbig különféle igényű bőrtípusokra. Ha még soha nem hámlasztottál, elsőként érdemes egy kisebb koncentrációjú hatóanyagot tartalmazó készítménnyel kezdened.
Persze az otthoni fürdőzés nem lehet csupa kémia, fizika és egyéb kockaságok – a hangsúly a jó hangulaton és kellemes érzéseken van. Úgyhogy ne gondold túl, ha belefáradtál a mindennapokba, csak töltsd meg a kádat és indítsd el a kedvenc lejátszási listád, újjá fogsz születni!
Források:
- thehamperemporium.com.au/blog/How-To-Plan-A-Spa-Day-At-Home
- aarp.org/entertainment/style-trends/info-2018/diy-spa-night.html
- pureology.com/blog/lifestyle/relaxing-at-home-spa.html
- therippleco.co.uk/blogs/aromatherapy/10-best-essential-oils-to-calm-you-1
- bullfrogspas.com/blog/ice-bath-vs-hot-tub/