Az élsportolók láthatatlan fegyverhordozói
Sport
Ügynöknek lenni sokkal többet jelent, mint több tucat sportoló szerződését és fizetésigényét tető alá hozni. Manapság egy atléta gyakran már nem csak sportolóként, hanem értékesíthető termékként is jelen van a köztudatban, ami az őket képviselő ügynököktől is megköveteli a még inkább szerteágazó képességeket és az elmélyültebb szaktudást.
Viharos történelem
A szakma gyökerei egészen 1925-ig nyúlnak vissza, mikor a korszak talán legjobb amerikai futballistája, Red Grange úgy döntött, hogy egy ügynök segítségével ül tárgyalóasztalhoz a minél jobb szerződés kiharcolásának érdekében. A korát meghaladó elhatározás ellenére az igazi felvirágzásra egészen a 60-as évekig kellett várni. Akkoriban Arnold Palmer és Mike McCormack párosa volt az, akik az egész világnak bebizonyították, hogy ha jól csinálják, akkor a sportoló-ügynök kapcsolat mindkét fél számára gyümölcsöző lehet. Természetesen, mint a történelem bármely forradalmi újítása esetén, ezúttal is akadtak olyanok, akiknek a világnézetébe mindez nem fért bele. 1963-ban a Green Bay Packers kiváló centere Jim Ringo egy ügynökkel az oldalán kívánt új szerződést kiharcolni a franchise legendás edzőjétől, Vince Lombarditól. Mikor Lombardi meglátta a nemkívánatos harmadik félt, felállt és szó nélkül kiviharzott a szobából. Pár perc múlva tért vissza és csak annyit mondott, hogy a szerződéshosszabbításról szóló a tárgyalásoknak vége. Lombardinak csupán erre a kis időre volt szüksége, hogy mit sem sejtő centerét elcserélje a Philadelphia Eaglesbe, holott Ringo bűne csupán annyi volt, hogy ügynökkel együtt érkezett a tárgyalásra. Az ilyen és ehhez hasonló anekdoták ellenére a szakma villámgyorsan gyökeret vert gyakorlatilag minden sportágban és ezzel egyidőben vált az egyik leginkább embert próbáló és kihívásokkal teli hivatássá a világon.
Mitől jó egy ügynök?
Ügynökként az egyik legnehezebb feladat, hogy az ember megtalálja azokat a sportolókat, akikkel hatékonyan együtt tud dolgozni. Mivel nagy a tehetségekért folytatott versenyfutás, mindez gyakran azzal jár, hogy az embernek középiskolákba és egyetemekre kell járnia, ahol szakértő szemmel lehet vadászni az ígéretes fiatalokat. Egy-egy sportoló megszerzése nem ritkán a legapróbb részleteken múlik, ezért kulcsfontosságú, hogy már az első beszélgetések során a lehető legjobb benyomást keltse az ember. A kihívások sora azok után sem ér véget, hogy az ügynök-sportoló kapcsolat szerződési szinten megvalósult. A mindennapi feladatok közé tartozhat a sajtóval való kapcsolattartás, az alternatív karrierutak folyamatos keresése vagy akár a sportoló közösségi médiás felületeinek a kezelése is. Egy sikeres ügynök elsőszámú ismertetőjegye a veleszületett képesség. Kimagasló kommunikációs képességek nélkül ebben a szakmában lehetetlenség boldogulni, éppen ezért még az alapból magas szintű készségeket is ajánlott folyamatosan fejleszteni. Mindemellett pedig hosszú évek kitartó tanulása szükséges ahhoz, hogy az ember az ügyfelei által űzött sportág minden apró összetevőjével tisztában legyen, kezdve a szabályok ismeretéről, a szövetségek és egyesületek pénzügyi lehetőségein át egészen a szerződésekre vonatkozó jogi ismeretekig. A munkavégzéshez nem kötelező ilyen jellegű diplomát szerezni, azonban a különböző versenysorozatok lebonyolításáért felelős szervezetek (pl. UEFA, FIA) a saját belső vizsgák teljesítése mellett legtöbbször valamilyen felsőfokú végzettség meglétét is kritériumként tűzik ki. Az interneten végtelen mennyiségű olyan tanácsot lehet olvasni, ami a szakmában való boldogulást kívánja elősegíteni. A Forbes magazin egyik cikke alapján az ember akkor jár jó úton, ha az egyetemen vagy a munka világában már kellő mennyiségű sportvezetési és üzletvezetési ismeretre tett szert, valamint ha az évek során nagy számban alakított ki a szakmában releváns kapcsolatokat.
Mennyi az annyi?
Az ügynöki karrier nem a kispályások játszótere. Egy embert próbáló szakma, ami folyamatos elköteleződéssel jár, viszont ha az anyagi szempontokat is megvizsgáljuk, kétségtelenül az egyik legjövedelmezőbb hivatás. Függetlenül attól, hogy az ember valamilyen létező nagy ügynökségen keresztül vagy független szabadúszóként dolgozik, minden esetben az általa képviselt játékossal kötött szerződésen múlik a megkeresett pénz mennyisége. Sportágtól és a szerződéstől függően a sportoló bevételének 1-15 %-át teszi zsebre az ügynök. Ebbe beletartozik minden olyan bevételi forrás, ami az ügynökön keresztül lett nyélbe ütve, legyen szó a sportoló fizetéséről vagy például a reklámcégekkel kötött szerződésekről. A rendelkezésre álló adatok alapján az Egyesült Államokban az NFL-játékosok ügynökei élhetnek a legnagyobb lábon. A legsikeresebbek éves szinten több mint 50.000.000 dollárt keresnek, viszont ha megvizsgáljuk, hogy egy-egy játékostól mennyivel dagad a bankszámla, akkor azt lehet mondani, hogy az ügyfelenként maximálisan bezsebelhető 2.000.000 dollárral az NBA-ben tevékenykedő ügynökök számítanak az etalonnak. Nem csak az amerikai major sportokban válhat az ember dollármilliomossá. Az MMA harcosok ügynökei sem panaszkodhatnak a küzdelmenként nekik járó akár másfél millió dolláros jutalékkal és akkor még nem is beszéltünk a világ legnagyobb piacával büszkélkedő labdarúgásról. Hogy sokszor mennyire pengeélen táncol egy sportoló-ügynök viszony, azt jól mutatja Jorge Mendes története, aki a sok éves tapasztalata és a megszámlálhatatlan világsztár labdarúgója ellenére tavaly nyáron nem tudott európai topcsapatot keríteni egy bizonyos Cristiano Ronaldonak. A portugál világklasszis a Manchester Unitedből való távozását követően a hírek szerint szerette volna egy biztos BL-résztvevő csapatban folytatni a pályafutását, azonban Mendes a Chelseavel és a Bayern Münchennel sem jutott közös nevezőre jutni, így a két fél egy tollvonással végett vetett 20 éve íródó üzleti kapcsolatuknak. További 137 labdarúgót számláló érdekeltségi köre miatt azért nem kell attól tartani, hogy Mendes esetleg anyagi gondokkal küzdene, azt viszont bizonyára a több mint százmillió dolláros vagyona ellenére is sajnálja, hogy az Al-Nassr csapatával megkötött, éves szinten 175 millió fontról szóló szerződésből már egy fillér hasznot sem lát viszont. Bárhogyis, az üzleti világ már csak ilyen.