Rubik-kocka: A találmány születésétől a nemzetközi versenyekig
Technika
Bizonyára sokan próbáltuk már megoldani a Rubik-kocka ravasz rejtvényét, azonban a legtöbben egy oldal kirakása után feladtuk a küzdelmet, és a játékszer azóta is ott porosodik a polcunkon. Ellenben vannak, akik nem csupán képesek kirakni a Rubik-kockát, hanem olyan gyorsasággal teszik mindezt, hogy követni sem tudjuk a mozdulataikat. Cikkünk során betekintést nyújtunk a különleges magyar találmány keletkezéstörténetébe, bemutatjuk a kocka néhány új, meghökkentő formáját, illetve bevezetjük olvasóinkat a Rubik kocka versenyek izgalmas világába is.
A „Bűvös kocka” születése
1974 tavaszán egy fiatal magyar építész, Rubik Ernő megszállottan kereste a módját, hogy diákjainak bemutassa a háromdimenziós mozgást. Hónapokig dolgozott különböző kockákból álló szerkezeteken, amelyek fából és papírból készültek. Készítményeit gumiszalagok, ragasztó és gémkapcsok tartották össze. Végül sikerült létrehoznia valamit, amit „Bűvös kockának” nevezett el. Ezt később Rubik Ernő tiszteletére Rubik-kockára keresztelték át. Később ez lett a világ legnépszerűbb kirakójátéka, amelyből 2024 januárjáig több mint 500 millió darabot adtak el. A kocka létrehozott egy új versenysportot is, a speedcubingot, amelyben általában tinédzserek versengenek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt rakják ki a kockát. Az elején azonban senki nem lepődött meg jobban a kocka hatalmas sikerén, mint maga a feltaláló, ahogyan ezt új könyvében, a Cubed: The Puzzle of Us All-ban is írja. Rubik szerint a kocka hatása „sokkal érdekesebb, mint maga a kocka.” Első ránézésre a játékszer megtévesztően egyszerűnek tűnik, mivel minden oldalán kilenc színes négyzet található. Kezdeti állapotában minden oldal egységes színű — piros, zöld, sárga, narancssárga, kék vagy fehér. A rejtvény megoldásához a kockákat úgy kell elforgatni, hogy végül mindegyik oldal visszatérjen eredeti színéhez. A kihívást az elképesztően magas számú lehetséges variáció — több mint 43 trillió — adja. A kocka mesteri szintű megoldásához egy mozdulatsort kell megtanulni, melyeket egymás után kell végrehajtani. A játékszer evolúciója — a 3x3x3-as mérettől a négyes és ötös változatokig — különböző bonyolult matematikai elveket, például a csoportelméletet mutatja be. Így Rubik kezdetben azt hitte, hogy a kocka elsősorban a tudományos, matematikai vagy mérnöki háttérrel rendelkező embereket fogja érdekelni. Ő döbbent meg a legjobban, amikor a találmánya „olyan emberekhez is eljutott, akikről soha nem gondolta volna, hogy vonzónak fogják találni” — írja könyvében.
A legérdekesebb modern Rubik-kockák
A Tükör kocka
Megoldott állapotban ez a puzzle egy egyszerű Rubik-kockára hasonlít, de egységes színnel. A Tükör kocka, vagy más néven Mirror Cube egy rendkívül nehéz, 3×3-as kocka. Ennek a kirakósnak egyedülálló mechanizmusa van. Lényegében különböző méretű blokkokból áll. Ezért, amikor fordításokat hajtanak végre rajta, ezek a blokkok mozognak és ügyesen összezavarják az emberi agyat. A játékszer csak a puzzle megoldása után térhet vissza kocka formájába. Kétségtelen, hogy egy összekevert Tükör kocka kirakása hatalmas kihívás. Azonban tapasztalt megoldók szerint a Tükör kockával hasonlóképpen kell megbirkózni, mint egy Rubik-kockával, azzal a különbséggel, hogy tudni kell, pontosan mit kell keresni.
A Fogaskerék kocka (The Gear Cube)
2009-ben történelmi pillanatnak számított, amikor Oskar Van Deventer először mutatta be a Fogaskerék kocka prototípusát a YouTube-on. A kockát nem olyan nehéz megoldani, mivel csak 1800 forgatás engedélyezett a teljesítéshez. A Fogaskerék kockának két továbbfejlesztett verziója van – a Fogaskerék kocka Ultimate és a Fogaskerék kocka Extreme. Ezek a verziók megengedik, hogy a játékos két oldalon összesen 900 forgatást végezzen, így a puzzle még érdekesebbé válik. A Fogaskerék kockán lévő színjelölés ugyanaz, mint a klasszikus Rubik-kocka esetében.
A Megaminx gyorsasági kocka
A Megaminx gyorsasági kockát a formája miatt Varázsdodekaéderként is emlegetik. A Megaminx-nek számos változata létezik. Azonban a leggyakoribb verzió 12 különböző színt tartalmaz, egy oldal 11 darabból áll, melyből 5 darab csillagmintát alkot, öt sarokdarab, egy pedig egy rögzített középdarab. A kirakós megoldásának lényege, hogy ezeket a színeket összekeverjük, majd visszaállítsuk eredeti állapotukba, úgy, hogy minden egyes oldalon egy szín legyen. A Megaminx egy hivatalos WCA (World Cube Association) versenyszám is.
A Rubik-kocka versenyek világa
Hogyan működik egy Rubik-kocka verseny?
Egyetlen időeredmény alapján meghatározni a győztest nem lenne igazságos, mivel az időeredmények változhatnak. Ezért a Rubik-kocka versenyeken mindenkinek ötször kell megoldania a kockát. Az öt próbálkozás közül a legjobb és a legrosszabb időeredményeket kizárják, és a maradék három időeredmény átlaga határozza meg a versenyző helyezését. Így egy szerencsés vagy hibás próbálkozás nem befolyásolja jelentősen az átlagidőt. Általában három vagy négy forduló van. Az első körben mindenki versenyez, és egy fix számú versenyző jut tovább a következő fordulóba. A döntőbe általában 10-16 ember kerül. A döntőben mindenki nulláról indul, és itt dől el a győztes.
Keverések – mik azok?
A kocka megoldásához szükséges idő függ a kocka kezdeti kevert állapotától. Néhány keverés könnyebb, néhány nehezebb. Az igazságosság érdekében öt véletlenszerű kevert állapotot generálnak, valamint a lépéseket, amelyeket alkalmazni kell a kockán ezek eléréséhez. Minden versenyző először leadja a kockáját, hogy össze tudják keverni azokat, így mindenki ugyanazzal az öt keveréssel versenyez.
Más Rubik-kocka események
A klasszikus Rubik-kocka gyors megoldása a versenyek fő eseménye. Ebben a jelenlegi világrekord 3,13 másodperc, amit Max Park, Egyesült Államokbeli lakos állított fel. Azonban számos más versenyszámot is rendeznek a versenyeken, például az egykezes megoldást, a lehető legkevesebb lépéssel való megoldást, vagy akár a vakon történő megoldást, ahol a memorizálási és a végrehajtási idő is számít. A jelenlegi világrekord a vakon történő megoldás versenyében 12,00 másodperc.
Időmérők
A Rubik-kocka megoldásához szükséges időt két tizedesjegy pontossággal rögzítik. Ehhez pontos berendezésekre van szükség. A versenyeken 15 másodperc áll rendelkezésre az előzetes megtekintésre. Ezalatt az idő alatt el kell indítani az időmérőt, az úgynevezett „stackmat-ot”. Az időmérő a két kéz ráhelyezésével aktiválódik, az indításhoz pedig el kell engedni azt. Miután a versenyző megoldotta a kockát, a megállításhoz ismét két kézzel kell megérintenie az időmérőt. Az indítás és megállítás során nem érintheti meg a kockát a versenyző. Kis idő is számít, így az időmérő hatékony használata döntő lehet a győzelem szempontjából.
Milyen gyakoriak ezek a versenyek?
A cikk írásának napján a World Cube Association adatai szerint 29 verseny zajlik 20 országban és hat kontinensen. Év végéig várhatóan 131 versenyt fog még rendezni az egyesület, összesen 25 különböző országban és hat kontinensen.
Források:
- smithsonianmag.com/innovation/brief-history-rubiks-cube-180975911/
- cubelelo.com/blogs/cubing/coolest-rubiks-cubes
- worldcubeassociation.org/competitions
- xomnia.com/post/rubiks-cube-competitions/
- finance.yahoo.com/news/rubik-cube-still-selling-millions-093000578.html