Fenntartóváltás hallgatói szemmel

BME körkép 2025.03.04. Fiam Noémi Norina

Fontos változás előtt áll a Műegyetem. 2025-ben egyedülálló módon, fenntartóváltás zajlik le a BME-n. A jelenlegi helyzetről, rövid- és hosszútávú kilátásokról és a változás hallgatói oldaláról beszélgettünk Lévai Imrével, az EHK (Egyetemi Hallgatói Képviselet) elnökével. 

 

Hol tart most a fenntartóváltás, és hogyan fog kinézni pontosan?

A fenntartóváltás folyamata tavaly decemberben kapott zöld utat, amikor a szenátus a korábbi előzetes tárgyalásokat követően megszavazta az átállás elindítását. Lényeges különbség a ma már létező alapítványi modellekhez képest, hogy a mi esetünkben nem egy alapítvány, hanem egy zártkörűen működő részvénytársaság (Zrt.) jön létre. Ez a társaság szerződéses alapon működik majd az állammal, amely továbbra is birtokolja az egyetem ingatlan- és ingóvagyonát. Tehát a Zrt. nem válik tulajdonossá, csupán az egyetem fenntartását végzi, és a működésért vállal felelősséget.  

Ez a modell külföldön már több intézménynél sikeresen működik, például az Amszterdami VU Amsterdam Egyetemen is hasonló struktúra figyelhető meg. Magyarországon azonban egy teljesen új fenntartói struktúráról beszélünk, amely még nem rendelkezik hagyományokkal és bevett gyakorlatokkal. Az átalakulás célja, hogy az egyetem fenntartói joga egy olyan, erős stabil háttérrel rendelkező nagyvállalati társaság kezébe kerüljön, amely hosszú távon is stabil pénzügyi hátteret tud biztosítani a kutatásokhoz, fejlesztésekhez és az oktatás minőségének javításához.  

Jelenleg a MOL az a vállalat, amely kifejezte érdeklődését és vásárlási szándékát. A vállalat már most is szoros kutatási együttműködésben áll az egyetemmel, és a jövőben is erre a kapcsolatra alapozna. Az együttműködés révén a vállalat képes lesz célzottan támogatni az egyetem technológiai fejlesztéseit, ez pedig mindkét fél számára kedvező.

A Zrt. hivatalosan március 1-jén alakul meg, ekkor kerül át hozzá az egyetem fenntartásának joga. Ezt követően megkezdődik az értékesítési folyamat, amely várhatóan április elején zárul le.  

 

Hogyan érinti a fenntartóváltás a hallgatókat? Milyen közvetlen változásokra lehet számítani?

A hallgatók számára az első időszakban valószínűleg nem lesznek érzékelhető változások. Egy olyan diák, aki nem követi szorosan az egyetemi híreket, valószínűleg észre sem fogja venni a fenntartóváltás tényét a következő hónapokban. A nagyobb fejlesztések, átalakítások és beruházások ugyanis hosszú távon éreztetik hatásukat.  

Most az a feladatunk, hogy lehetőségeket teremtsünk, amikkel később majd élhetünk. Azoknál az egyetemeknél, ahol a modellváltás sikeresen zajlott le, jól látható pozitív változások történtek: új épületek létesültek, bővültek a kutatási lehetőségek, és összességében az oktatás minősége is emelkedett, és a hallgatók lehetőségei is bővültek. A modellváltott intézményeknél is történtek olyan változások, amelyeket szeretnénk elkerülni. Ilyen szempontból szerencsések vagyunk, ugyanis mi már ezekből a hibákból tanulva alakíthatjuk a jövőnket.  

A mi célunk is az, hogy az egyetemi közösség számára érzékelhető és előnyös változásokat hozzunk létre. Ehhez azonban idő kell, hiszen a nagyobb beruházások, és fejlesztések és változások jellemzően évek alatt realizálódnak.  

 

Milyen hatással lesz az Erasmus+ programra a váltás?

Jelenlegi információink szerint a váltás nem veszélyezteti az Erasmus+ programot, és a hallgatók számára továbbra is biztosítottak lesznek a nemzetközi csereprogramok.  

Az Európai Bizottság által bevezetett kivetett szankciók jelenleg az alapítványi fenntartású egyetemeket érintik, de mivel az új modell nem alapítványi fenntartásra épül, az Erasmus+ program folytatása nincs veszélyben. Természetesen az EU a jövőben bármikor hozhat újabb döntéseket, amelyek befolyásolhatják ezt a kérdést, de jelen állás szerint a program zavartalanul folytatódhat. Ráadásul sikerült elérni, hogy az elérhető pályázati helyek száma növekedjen, így még több hallgató juthat külföldi tanulmányi lehetőséghez.  

 

Változik-e a hallgatói képviselet jogköre vagy mozgástere az átalakulás után?  

A hallgatói képviselet jogköre a fenntartóváltás után sem csökken. Sőt, az új struktúra lehetőséget teremthet arra, hogy a hallgatók még aktívabb szerepet vállaljanak az egyetem működésében.  

Az egyetem vezetése teljes mértékben nyitott az érdemi párbeszédre és együttműködésre. A döntéshozatal során továbbra is fontos szerepet kap a hallgatói vélemény, és az új modell olyan lehetőségeket is megnyithat, amelyekkel a hallgatói érdekképviselet megerősödhet. Emellett a fenntartóváltás után a hallgatói projektek és kezdeményezések finanszírozására is több forrás állhat majd rendelkezésre.  

 

Mi a helyzet az ösztöndíjakkal? Várhatóak-e változások a pénzbeli juttatások területén?

Az ösztöndíjak esetében a cél az, hogy azok elérhetősége és mértéke növekedjen. Ehhez azonban először a pénzügyi keretek bővítésére van szükség. Amint a fenntartóváltás stabilizálódik, és az új finanszírozási rendszer működésbe lép, lehetőség nyílik az ösztöndíjrendszer felülvizsgálatára és bővítésére, ami kiterjed a szociális és szakmai ösztön-
díjakra is.

 

Milyen bizonytalanságokkal, félelmekkel találkoztok a fenntartóváltást illetően?

Az egyik legnagyobb kérdés az, hogy vajon minden érintett számára elfogadható lesz-e az új rendszer. Minden munkacsoport ülés során felmerülnek olyan témák és kérdések, amelyekben nem mindig sikerül azonnal megállapodni, de folyamatosan arra törekszünk, hogy olyan kompromisszumos megoldásokat találjunk, amelyek minden fél számára elfogadhatóak. Az átmeneti időszak mindig kihívásokkal jár, de a célunk az, hogy hosszú távon mindenki számára előnyös legyen a változás.