Műegyetemi Állásbörze 2025 – Lehetőség, kapcsolatépítés és karrierindítás egy helyen

BME körkép 2025.03.04. MŰHELY online

Az online álláskeresés kényelmes, de vajon pótolhatja a személyes találkozásokat? A 2025-ös Műegyetemi Állásbörze nemcsak a legfrissebb állásajánlatokkal vár, hanem egyedülálló lehetőséget kínál a cégek képviselőivel való közvetlen beszélgetésre, kapcsolatépítésre és a karrierépítés tudatos tervezésére. Akár elsőéves hallgatóként, akár friss diplomásként érkezel, a rendezvény segít eligazodni a munkaerőpiacon és megtalálni a számodra legmegfelelőbb lehetőséget. A főszervező, Orbán Balázs és az egyetem részéről a szakmai koordinációért felelős, Németh Ákos részletesen mesélt március 11-12-i eseményről.

 

Mi vár ránk a munkaerőpiacon 2025-ben? Milyen végzettségű embereket keresnek leginkább?

OB: A munkaerőpiac folyamatosan változik, de a rugalmasság és a tehetség kiemelt szerepet kap. A keresett végzettségek között a mérnöki, IT, gazdasági és műszaki területek továbbra is előtérben vannak. A cégek azonban nemcsak a papíron megszerzett tudást értékelik, hanem azokat a képességeket is, amelyeket gyakorlati tapasztalatok, versenycsapatok és egyetemi projektek révén lehet elsajátítani.

NÁ: Különösen felértékelődtek az elmúlt években az ún. soft skillek, hiszen épp ez a folyamatosan változó piac teszi szükségessé a rugalmasságot, a jó kommunikációs készséget, az önismeretet. Fontos tehát észben tartani, hogy ha tényleg egy adott végzettséggel tölthetjük be a vágyott pozíciót, akkor az összes többi jelentkezőnek is meglesz ez a végzettsége. Könnyen lehet, hogy a tudatos önfejlesztés dönti majd el a versenyt.

 

Kik és hogyan vehetnek részt az eseményen?

OB: A rendezvény teljesen nyitott, nincs szükség regisztrációra, de erősen ajánlott. Az online regisztráció lehetőséget ad arra, hogy a látogatók előre tájékozódjanak az álláslehetőségekről és célzottan keressenek. Nemcsak BME-s hallgatók, hanem más egyetemek diákjai, pályakezdők, pályamódosítók és szakdolgozati témát keresők is részt vehetnek.

 

Miért érdemes személyesen ellátogatni az állásbörzére, ha online is elérhetők az álláshirdetések?

OB: A személyes találkozások során lehetőség nyílik közvetlen kapcsolatfelvételre HR-esekkel, ami mélyebb benyomást nyújt, mint egy online álláspályázat. Sokszor olyan lehetőségek is felmerülnek (például gyakornoki programok, rövid távú projektek), amelyek nincsenek online meghirdetve. A személyes beszélgetések során jobban megmutatkozhat a tehetség és a motiváció.

NÁ: Időnként azt tapasztaljuk, hogy a látogatók kissé tanácstalanok, hogyan kezdeményezzenek beszélgetést a kiállítókkal. Természetes, hogy egy olyan nyüzsgő környezetben, mint az Állásbörze forgataga, nehéz rögtönözni, ezért érdemes előre kitalálni pár kérdést, például a várható feladatokkal, a céges kultúrával, nyelvhasználattal kapcsolatban. A prioritásaink persze valahol önismereti kérdések is, ezért is él évek óta az a hagyomány, hogy az Állásbörze előtt karriertréningeket és tanácsadást szervezünk a hallgatók számára. Ezek a személyes formában tartott programok elsősorban felkészülésben segítenek, de megkönnyítik a munkaerő-piacon történő helytállást, az integrációt is. 

 

Hogyan, mivel érdemes készülni az állásbörzére?

OB: Érdemes előzetesen tájékozódni a résztvevő cégekről, felkészülni a cég profiljából és tevékenységéből. Az egyetemi felkészítő tréningek és online edukációs anyagok segítenek a megfelelő hozzáállás kialakításában. Fontos, hogy a látogatók nyitottan érkezzenek, hiszen ez egy lehetőség, nem pedig kötelezettség.

NÁ: Tréningjeink és online tudásanyagaink egész évben elérhetők, de különösen az Állásbörze idején aktuális, hogy a hallgatók elgondolkodjanak a céljaikon, készségeiken, mérlegre tegyék az eddig megtett útjuk tapasztalatait. Többet ki tudnak hozni a börze kínálta lehetőségekből, ha tudatosak abban, mit mondanának el magukról, és milyennek képzelik el a következő lépést? Természetesen annak is nagy haszna van karrierépítés szempontjából, ha csak inspirációt keresünk a rendezvényen.

 

Hogyan szerezhet valaki szakmai tapasztalatot, ha a munkaadók tapasztalt munkavállalókat keresnek?

NÁ: Érdemes észben tartani, hogy a tapasztalt munkavállaló nem csak a szakmailag tapasztalt munkavállalót jelenti. A szocializáció legalább annyira fontos, mint a szakmai készségek: megtanult csapatban dolgozni, felelősséget vállalni, határidőket betartani, konfliktusokat kezelni – esetleg még vezetői szerepben is kipróbálta magát.

OB: A BME ökoszisztémája támogatja a szakmai fejlődést különböző diákkörök, versenycsapatok és szakmai közösségek révén. Az ilyen tapasztalatok gyakran többet érnek, mint egy formális gyakornoki program, mert valódi projektekben való részvételt és problémamegoldó képességet igényelnek. Egy aktív közösségi jelenlét vagy versenyen való részvétel komoly előnyt jelenthet a munkaerőpiacon.

 

A karrierépítésben hogyan tud segíteni az egyetem?

OB: Az egyetem nemcsak elméleti tudást ad, hanem kapcsolatot teremt a munkaerőpiaccal is. Az állásbörzék, vállalati együttműködések és ipari projektek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a hallgatók már tanulmányaik alatt kapcsolatot építsenek a potenciális munkaadókkal. Az egyetem képzési rendszere előretekintően 2030-as munkaerőpiaci igényekre készíti fel a hallgatókat.

NÁ: Érdemes kicsit bepillantani a kulisszák mögé: noha többnyire munkáról és tanulásról beszélünk, az Állásbörze és a BME-n évtizedes hagyományokkal rendelkező hallgatói tanácsadás is törekednek felkészíteni a hallgatókat a komplexebb karrierdöntésekre is, amely során egyensúlyt kell találni munka és magánélet, érdekek és értékek között. A jövő munkaerőpiacán azok lesznek hosszú távon sikeresek, akik képesek tágabb perspektívában is elhelyezni a szaktudásukat, az ambícióikat.

 

Lesz most is nyereményjáték a Műegyetemi Állásbörzén?

OB: Természetesen! A nyereményjáték idén is része az eseménynek, és a kiállítók is csatlakozhatnak a BME hűségprogramjához, amely közel 18 ezer felhasználót ér el. A Cheers applikáció segítségével a résztvevők különböző interaktív játékokban – például a JobTinderben és PoziTinderben – krediteket gyűjthetnek. Emellett kvízek, szerencsekerék, kaparós sorsjegy és kihívások is várják őket. A börze helyszínén QR-kódok beolvasásával további krediteket szerezhetnek, amelyeket kisebb ajándékokra vagy akár fődíjakra válthatnak be. A nyeremények között páros koncertjegyek, fesztiválbelépők, ajándék italok és sok más értékes meglepetés szerepel. Érdemes most letölteni az alkalmazást, hiszen a kihívássorozat már elindul, extra nyerési lehetőségekkel!

 

Mit tanácsoltok az állásbörzére kilátogató elsőéves hallgatónak és egy végzős BME-s számára?

OB: Elsőéveseknek: Legyenek nyitottak és próbáljanak minél több információt begyűjteni, ami segíthet a karrierjük későbbi alakításában. Érdemes felfedezni az egyetem nyújtotta lehetőségeket.

Végzősöknek: Tervezzenek előre és gondolkodjanak hosszú távon. Nemcsak az első munkahely fontos, hanem az is, hogy az adott pozíció milyen további fejlődési lehetőségeket kínál. A legfontosabb cél, hogy olyan munkát találjanak, amely valódi szenvedélyt és motivációt jelent számukra. Kívánom, hogy legyenek olyan szerencsések, mint én, akinek a hivatása a hobbija. Szándékosan nem a munka kifejezést használom. Kívánom, hogy megtalálják a küldetésüket és a hivatásukat.