Korona: kit, hogyan érint
Közélet
Legyen akármilyen hatással is az egyes szektorokra, a koronavírus összességében akkor sem jött jól. Fenekestől forgatta fel az életünket, elszakított minket barátainktól, családtagjainktól. Emellett pedig sokak megélhetését is veszélybe sodorta. Mégis akadtak olyan piaci szereplők, akik kihozták a maximumot a helyzetből.
Akik éltek a lehetőséggel
Tavaly márciusban gyökerestől változott meg az életünk: akit csak lehet, távmunkára küldtek, az iskolák távoktatásra váltottak. Történt mindez napok leforgása alatt. Ezért a munkáltatók, az oktatók nem sokat válogathattak, a már korábban jól bevált, tesztelt platformokat választották, hogy tartsák a kapcsolatot, konferenciákat tartsanak és a tananyagot megosszák. Ilyenek a Microsoft Teams és a Zoom, amiknek jelentősége a részvényeik árfolyamának változásán is látszik: utóbbinak a pandémia első három hónapja alatt másfélszeresére nőtt a részvényei értéke.
Egy éve ilyenkor tele volt a közösségi média a kifosztott áruházi polcokkal. Elsősorban a tartós élelmiszerek, a liszt és az élesztő fogytak, az ezeket gyártó cégek nem győzték pótolni a hiánycikkeket. Azóta ugyan a felvásárlás alábbhagyott, de az élesztő továbbra is igen nagy népszerűségnek örvend, ami annak is tudható be, hogy sokan a rengeteg szabadidejük miatt a sütést választották hobbinak.
Ha már sok szabadidő: a szórakoztató platformok forgalma is fellendült. Az emberek órákat töltenek naponta valamelyik streaming oldalon vagy a TikTokot pörgetve. Emellett egyre népszerűbbek ismét a különböző videójátékok is.
A vírus hazai megjelenések okán a másik hiánycikk a kézfertőtlenítő volt. A higiéniai termékeket forgalmazó cégek azóta is nagy bevételre tesznek szert a maszkok, kézfertőtlenítők eladásából. Piaci változás a szektorban, hogy most már nemcsak végfelhasználók (B2C), hanem más gazdasági szereplők számára (B2B) is árusítanak.
Országok közötti utazáshoz, de akár egy-egy orvosi vizsgálathoz is megkövetelnek negatív korona-tesztet. Az egészségügy leterheltsége miatt megnőtt a magánklinikák szerepe, akik rövid határidővel vállalják a tesztelés elvégzését.
A távolságtartás jegyében a vásárlási, étkezési szokásaink sokat változtak. Egyrészt home office keretében nincs lehetőség céges ebédre, így aki nem főz magának, gyakran rendel készételt házhoz. Másrészt megnőtt a webáruházak, online bevásárlások száma is. Az adatok a vírus előtt azt mutatták, hogy az emberek ezektől tartózkodnak, mert nem bíznak abban, hogy a legjobb minőségű csomagot állítják össze számukra, emellett pedig a kiszállításért sem szerettek fizetni. Mára azonban a legtöbb háztartásban rákaptak ezekre a lehetőségekre. A hazai nagy áruházláncok sorra biztosítanak már online bevásárlási lehetőséget, továbbá a Kifli.hu sem debütálhatott volna jobbkor: a vírus kitörésekor jelent meg itthon, és azóta is töretlen a népszerűsége.
Akik nélkül pedig ez nem valósulhatott volna meg: a futárcégek. A már vírus előtt is a piacon lévő vállalatok forgalma drasztikusan megugrott. A kereslet pedig akkora lett, hogy mellettük kisebb cégek is megjelentek, akik így is jól meg tudnak élni.
Akik a legnagyobbat buktak
Az éttermek próbáltak alkalmazkodni a kialakult helyzethez, és még azok is a kiszállítás mellett döntöttek, akik korábban elhatárolódtak attól (pl.: McDonald’s). Azonban a kiesett bevételeket ez sem fedezi teljes egészében. Más vendéglátóhelyek, mint például a kocsmák, pubok nem tudnak ilyen lehetőséggel élni. Így nekik semmilyen bevételpótlási lehetőségük nincs.
Hasonló a helyzet a szolgáltatókkal is. Sokaknak nincs másik bevételi forrása, így aki egyéni vállalkozóként dolgozott, kénytelen volt más munka után nézni a lezárások idején.
Ezek hatására a hirdetési szektor is mélyrepülésben van. A cégek igyekeznek minél többet spórolni, így a lehető legkevesebbet költik olyan plusz dolgokra, mint a reklámok. Ugyanakkor ez egy kétélű fegyver: hiszen, akinek van egy kis tartaléka, és valamilyen formában tud üzemelni, próbál jelen lenni a különböző felületeken, hogy minél többekhez eljusson az ő elérhető szolgáltatása.
A turizmus is teljesen ellehetetlenült. A szállódák csak üzleti céllal érkező vendégeket fogadhatnak, akikből jelenleg igencsak kevés van. A forgalom csökkenése miatt sokan vesztették el a munkájukat. A tulajdonosok közül, aki tehette, most felújítást iktatott be vagy hosszútávú szobakiadással foglalkozik, hogy így is fenn tudja tartani munkavállalóit. A turizmus csökkenésével az utazások száma is visszaesett.
A koronavírus a zeneipart és a színházakat is sújtotta. A nagy fesztiválok szervezői sorra jelentették be az események elmaradását. Vannak, akik még bizakodnak, hátha meg tudják tartani nyár vége felé a koncerteket. Az előadók mellett a háttérben dolgozóknak is komoly bevételkiesést jelent a rendezvények elmaradása. A színházak ezeket próbálják online előadásokkal részben pótolni.